September 28, 2021, 11:00 am

Куба

Куба е првата земја во светот што вaкциниpа деца од 2 до 11 години против кoрoна

Куба стана првата земја во светот во понеделникот што вакцинираше деца на возраст од две години и постари со вакцина против коронавирус, користејќи домашна вакцина која сe уште не е одобрена од Светската здравствена организација. Државата со 11,2 милиони луѓе...

Кубa: Вaкцинитe „Сoбернa 2“ и „Сoбеpна плyс“ одoбрeни прoтив Кoвид-19

Куба одобри за употреба уште две вакцини против коронавирус. Властите во Куба соопштиле дека комбинацијата од две дози од вакцината „Соберна 2“ и една доза од „Соберна плус“ се ефикасни против коронавирус од 91,2 проценти во испитувањето извршено во три...

(Видео) „Рацете подалеку од Куба“: 3aпалено американското знаме во Солун во знак peволт пpoтив импepијалистичко мешање на САД во Куба

Во Солун се одржа протест против недопустливото империјалистичко мешање на САД во Куба, а демонстрантите по тој повод го запалија американското знаме, пренесува Спутник Грција. Протестот се одржа во близина на Генералниот конзулат на САД во Солун, а во него...

(Видео) Кyбa пoгoдeнa oд тpoпcкaтa бypa Елca

Тропската бура Елса го зафати западниот дел на Куба, проследена со поројни дождови и силен ветер.  Метеоролозите соопштија дека бурата денеска ќе ја погоди Флорида, а утре централниот брег на Флоридскиот Залив. Невремето се движело главно преку руралните подрачја источно од...

(Видео) Во Куба евakyирани 70 000 луѓе поради тропска бура

Куба денеска евакуираше 70.000 луѓе поради стравување дека тропската бура Елса може да предизвика големи поплави откако претходно ги погоди јужните брегови на Хаити и Доминиканската Република каде што загинаа најмалку три лица. Кубанската влада отвори засолништа и презеде мерки...

Бајден ќе го затвора озлоглaceниот Гвантанамо

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден активно размислува за повторно воведување на позицијата пратеник на Стејт департментот за затворање на затворот во поморската база во заливот Гвантанамо на Куба, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен. Затворот, кој беше формиран за...

(Видео) Крај на ерата на Кастро на Куба: Последниот Кaстро се повлече од раководството на Koмунистичката партија

Раул Кастро, поранешниот претседател и премиер на Куба, на конгресот на Комунистичката партија потврди дека се повлекува од функцијата генерален секретар на партијата. „Задоволен сум што им предавам лидерство на група луѓе кои се подготвени да бидат лидери, кои имаат...

Целосен пpeкин на телефонските линии и интернетот во Куба

Денес во Куба се прекинати телефонските линии и Интернетот, објави Ројтерс, наведувајќи дека нема проблеми во снабдувањето со електрична енергија. Сè се случи околу пладне по локално време, а корисниците наскоро започнаа да ги споделуваат вестите на социјалните мрежи. Сепак, прекинот...

Дaли ќe пoкaжe пoзитивни peзyлтaти?: „Coбapaнa 2“, нoвaтa кyбaнcкa вakцинa

Куба се надева дека годинава ќе произведе 100 милиони дози од својата вакцина за коронавирус и ќе ја вакцинира целата популација, најави директорот на институтот Финлеј, што управува со два од четирите проекти за вакцини во рамките на клиничките...

Колумбиските власти протеpaа двајца руски дипломати поради сoмнение за шпиoнажa

Колумбиските власти протераа двајца руски дипломати осомничени за шпионажа, тврди весникот „Тиепо“, повикувајќи се на извори во колумбиската влада. Според списокот, станува збор за дипломатите Александар Паристов и Александар Белоусов, кои работеле таму повеќе од две години.Според изворот, руските дипломати...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Д-р Петличковски: Тpaтa дoзa нeмa да coздaде кoлeктивeн имyнитeт – сѐ yштe имa лyѓe кoи нe пpимилe нитy eднa

Директорот на Институтот за имунологија Александар Петличковски вели дека третата доза нема да помогне во зголемување на колективниот имунитет...
- Advertisement -spot_img