October 20, 2021, 9:40 pm

Куба

САД oбвинyва: Куба со насочени радиофреквенции прeдизвикaла мистериозни симптоми кај американски дипломати

Американската Влада ја обвини Куба дека предизвикала мистериозни симптоми кај американски дипломати во Амбасадата во Хавана со насочени радиофреквенции. Во соопштението на Националната академија на науките се наведува дека симптомите може да бидат поврзани со насочените, пулсирачки радиофреквенции на кои се изложени...

Куба ja peгиcтpиpa cвojaтa втopa вakцинa пpoтив кopoнaвиpyc

Куба официјално регистрираше втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да започнат наскоро, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН). Вакцината е наречена „соберана 02“. Претходната вакцина „соберана 01“ е во фазите I и II на клиничките испитувања со...

Куба пoдгoтвeнa дa ѝ пoмoгнe нa Македонија да ce cпpaви co Koвид-19

Амбасадорката на Куба во Македонија, Каридад Јамира Кието Милиан денеска по средбата со премиерот Заев рече дека по урнекот на помошта што несебично ја пружи во Италија и во Франција, Куба е подготвена да ѝ помогне во секое време...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Во лyдилото заборавија кој ги донесе на власт

СДСМ никогаш немале мирна транзиција на власт, не верувам дека ќе имаат и сега, истакна Александар Митовски во гостувањето...
- Advertisement -spot_img