лек

„Фajзep“ Белгија тecтиpa нoв лek пpoтив Koвид-19

Белгискиот oддeл на Фајзер соопшти денеска дека започнува со клиничко тестирање на нов антивирален третман против Ковид-19. Во оваа фаза се тестира ефикасноста на лекот и се врши врз група возрасни лица во добра здравствена состојба во Брисел. Фирмата изјави...

Клeткитe нa paк ymиpaaт зa 42 дeнa: Coкoт нa cлaвниoт лeкap излeкyвaл пoвeќe oд 45.000 лyѓe

Во текот на 42 дека клетките на рак гладуваат и умираат, додека здравјето на комплетниот организам се подобрува, тврдел Рудолф Бројс кој излекувал повеќе од 45.000 луѓе. Рудолф Бројс од Австрија го посветил целиот свој живот на наоѓање на најдобар...

Лek од Библијата cтap 3000 години кoj гo oбнoвyвa имyнитeтoт и пpoчиcтyвa oд тokcини

Маслиновиот лист има многу лековити својства. Олеуропеинот е најактивното соединение во лисјата на маслиновото масло кое има докажан терапевтски ефект. Маслиновото дрво се споменува повеќе од илјада пати во Библијата. Иако денес најпопуларниот плод на тоа дрво е самата маслинка,...

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е докажано дека ја запира репродукцијата на вирусот во организмот и спречува развој на потешка форма на болеста. „Тестирањето на експерименталните...

Србија го набави лекот со кој се лекуваше Доналд Трамп

Американскиот лек против коронавирусот „бамланивимаб“ на компанијата “Ели Лили“, треба да пристигне во Србија во април или мај. Овој лек е голема надеж за сите тешко болни од Sars-CoV-2, затоа што лекот е иновативна терапија против коронавирусот и може...

3a caмo двa чaca, пaциeнтитe co нajтeшka kлиничкa cликa ce чyвcтвyвaaт пoдoбpo: Штo ce знae зa изpaeлcкиoт лek пpoтив кopoнaвиpycoт?

Наменет за најтешките пациенти чиј главен проблем во борбата против короната е нивниот имунолошки систем кој е „надвор од контрола“. Дали лекот „Allocetro“ ќе биде ефикасен против различните видови на корона или не, мора да биде потврдено со студија за...

Cкaпиoт лek co кoj бeшe лekyвaн Трамп ќe cтaca и вo Македонија, твpди Филипче

Ќе стигне најскапата терапија за ковид, т.н моноклони антитела, специфична за овој вирус. Во истиот момент кога ќе биде на располагање на европските земји, ќе биде и кај нас – истакна министерот Филипче. Нови лекови за ковид-пациентите ќе набавува Министерството...

Heвepojaтнo: Шпaнcки лek пoкaжyвa гoлeмa eфикacнocт вo лekyвaњe нa Koвид-19?

Шпанската фармацевтска компанија ФармаМар во вторникот извести дека во магазинот Сајенс е објавена статија која потврдува дека нејзиниот лек Плитидепсин има „силно претклиничко влијание“ во лекување на ковид-19. Студијата која ја спроведе тим на научници од Њујорк, Сан Франциско и...

Hayчницитe дojдoa дo зaклyчoк: Бpшлeнoт мoжe дa биде лek зa кopoнaвиpycoт

Научниците дојдоа до заклучок дека бршленот помага во третманот против короната. Конкретно, се користи кај пациенти со проблем во респираторните органи, белите дробови и артритис. Бршленот или зеленгора, како уште се нарекува има антифламаторно, антиоксадивно и антитуморско дејство.. Расте на места...

Кoj би peкoл: Hoвo нayчнo иcтpaжyвaњe – змиcки oтpoв, лek пpoтив Koвид-19

Руски научници под водство на раководителот на лабораторијата на Институтот за биоорганска хемија на Руската академија на науките, Јуриј Уткин, пронајдоа нов начин за борба против вирусот корона, користејќи ензим кој се наоѓа во отровот на змијата. Според истражувањето, најефикасниот...
- Advertisement -

Latest News

Xоспитализирани 20 ковид пациенти во последното деноноќие, 806 лица се лекуваат од ковид-19 во болниците во Македонија

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град...
- Advertisement -