October 20, 2021, 6:20 pm

лична употреба

Влада: Личнaтa yпoтpeбa нa kaнaбиcoт нe e kpивичнo дeлo

Сегашните одредби од Кривичниот законик (КЗ) предвидуваат дека кривично дело е пуштањето во промет и продажбата на канабис и на другите опојни дроги, а не е кривично дело личната употреба на марихуана. -И сега во Казнениот законик е дозволена и...

Мексико ja лeгaлизиpa mapихyaнaтa зa личнa yпoтpeбa

Долниот дом на мексиканскиот Парламент одобри нацрт-законот за регулирање на потрошувачката, одгледувањето и трговијата со марихуана за лична употреба низ целата земја, кој Сенатот ќе треба да го ратификува пред 30 април. Со 316 гласа „за“, 129 „против“ и 23...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Арсовска: Центар ќе биде пример за тоа како треба да изгледа општина во европска метропола, промените доаѓаат

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска од денешниот митинг во Центар истакна дека промените во Центар се...
- Advertisement -spot_img