October 21, 2021, 12:52 pm

локални избори

Ѓорчев: Тивкoтo мнoзинcтвo вo нeдeлaтa пpecyди нa Зaeвизмoт, kpиминaлoт и cиpoмaштиjaтa

Победата беше очекувана бидејќи тој лично доста изминативе 20-тина дена, месец дена ја поминав цела Македонија. Буквално ја преорав Македонија од најмалите места до најголемите места и се чувствуваше во воздухот енергијата. Имаше доста акумулирана енергија кај луѓето. Имаше...

ВМРО-ДПМНЕ: Нapoдoт жecтoкo ги пopaзи – co СДСМ мoжe дa имa caмo пpoгpec нa kpиминaл, кopyпциja и cиpoмaштиja

ВМРО-ДПМНЕ и народот го победи СДСМ на овие избори со над 55 илјади гласови разлика. Откако неуспешно велеа дека се најдобри, денес СДСМ вели дека ќе донесат прогрес, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. По 5 години власт нивниот прогрес...

Шест скопски општини добија градоначалници по првиот круг

На вечершата прес-конференција на Државната изборна комисија, претседателот Александар Даштевски рече дека, според пребројувањето на гласовите, Тимчо Муцунски и Александар Стојкоски од ВМРО-ДПМНЕ се новите градоначалници на скопските општини Аеродром и Ѓорче Петров. Врз основа на оваа информација може да...

Стефковски по големата победа во Гази Баба: Разликата ќе ја видите за неколку месеци од денес

Новоизбраниот градоначалник на Општина Гази Баба, Бобан Стефковски упати благодарност до за укажаната доверба и вети дека целосно ќе се посвети на исполнувањето на ветувањата и решавање на проблемите. „Почитувани граѓани на Општина Гази Баба, преку оваа објава со сите...

Арсовска во втор круг со речиси 8000 гласа предност пред Шилегов

Според податоците кои ги соопшти на денешната пресконференција претсседателот на ДИК, Александар Даштевски граѓаните на Град Скопје ќе гласаат во втор круг за независната кандидатка поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска и кандидатот на СДСМ, Петре Шилегов. – За градоначалник на...

(Видео) Ѓорѓиевски: Ви благодарам за огромната доверба која ми дадовте, јас сум и останувам Ваш човек

Орце Ѓорѓиевски, кандидатот за градоначалник за Кисела Вода од ВМРО-ДПМНЕ, со освоени 52,50%, односно 14.691 го извојува победа уште во првиот круг. Ѓорѓиевски преку видео обраќање страна им се заблагодари на гласачите за искажаната доверба и вети дека заедно со...

Димовски: Разликата е очигледна, плус 25 илјади гласови во град Скопје, над 50 илјади на државно ниво за ВМРО-ДПМНЕ

Илија Димовски поранешниот висок функционер и пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, во Телевизија 24 вечерва, истакна дека разликата е очигледна по резултатите од изборите и тоа во полза на ВМРО-ДПМНЕ затоа што има повеќе од 25 илјади гласови...

Во вториот круг во најголем дел од општините ќе се избира меѓу кандидатите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Државната изборна комисија сѐ уште ги пребројува гласови, a официјалните резултати се очекува да бидат соопштени доцна вечерва. Во првиот круг ВМРО-ДПМНЕ освои 22 градоначалник, СДСМ девет, ДУИ три и еден Демократска партија на Турците во Македонија. Кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и...

СДСМ доби градоначалник само во девет општини

Државната изборна комисија сѐ уште ги пребројува гласови, a официјалните резултати се очекува да бидат соопштени доцна вечерва. Во првиот круг ВМРО-ДПМНЕ освои 22 градоначалник, СДСМ девет, ДУИ три и еден Демократска партија на Турците во Македонија. Кандидатите на СДСМ се...

Првични резултати: ВМРО-ДПМНЕ оcвои 22 градоначалници, СДСМ девет, ДУИ три

Државната изборна комисија сѐ уште ги пребројува гласови, a официјалните резултати се очекува да бидат соопштени доцна вечерва. Во 35 општини се избрани градоначалници во првиот круг, покажуваат првичните резултати на Државната изборна комисија објавени на нејзината веб-страница. Во првиот круг...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Македонски шуми како центар за пoтkyп на СДCM

Во очи на вториот круг од гласањето на овие избори во кои СДС ќе изгуби катастрофално, морам ЈАВНО да...
- Advertisement -spot_img