November 28, 2021, 6:15 pm

Лукашенко

Лукашенко: Авганистан е вистинското лице на западната демократија

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека настаните во Авганистан ја открија вистинската суштина на западната демократија и ги повика граѓаните на Белорусија да извлечат поука од тоа, објави денеска белоруската агенција БелТА. „Го покажаа своето вистинско лице. Ова можеше да...

(Фото) Лукашенко пливаше во Црното море на 16 степени

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ја искористи можноста за време на неговата посета на Русија, на паузата од разговорите со рускиот претседател Владимир Путин, да се ибања во Црното Море. Лукашенко ја прифати поканата на неговиот руски колега да се...

Ако пaднaм јас, ќе има американски paкети кај Смоленск: Лyкaшенко со cepиозно пpeдупредување до Пyтин

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, вели дека белоруската опозиција, во случај да дојде на власт, може да побара од Западот да ја внесе војската во земјата, а потоа ракетните системи би биле во близина на Смоленск, а на Русија...

Зaпaдoт и пoнaтaмy нe гo пpизнaвa Лукашенко, пpoтecтитe вo зeмјaтa пpoдoлжyвaaт

Повеќе земји од Европа, а од неодамна и САД се огласија дека не ги признаваат објавените резултати од изборите во Белорусија, а истовремено и претседателството на старо-новиот лидер на земјата Александар Лукашенко. Како што пренесува РСЕ, повикувајќи се на...

Путин на средбата со Лукашенко: Продолжува блиската соработка меѓу двете земји

Рускиот претседател Владимир Путин се сретна со претседателот на Белорусија Александар Лукашенко во неговата резиденција во Сочи. На почетокот на состанокот рускиот лидер посочи дека Белорусија мора сама да се справи со ситуацијата што се појави по претседателските избори. „Ние...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Швајцарците ги поддржуваат сертификатите за Ковид според првична анкета по референдумот

Швајцарците на референдум го поддржаа законот на кој се засноваат сертификатите за Ковид и се применуваат други ограничувања со...
- Advertisement -spot_img