October 27, 2021, 4:07 am

мазут

(Документи) Наместо да бидат запленети, Царина вратила назад цистерни со мазут на омилениот бизнисмен на власта Владимир Стајиќ?

Откако Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) неодамна објави документарец дека во одреден период во земјава биле увезувани токсични нафтени деривати опасни по здравјето и животната средина, кои при увоз влегувале како мазут, министерот за економија Крешник Бектеши пред една недела...

Заврши владината седница: Донесени неколку одлуки во врска со увeзениот мазут

Владата одржа седница на која се усвоени дополнителни заклучоци на веќе донесените од претходната 75-та седница во однос на увозот, контролата и анализата на увезениот мазут и други масла за горење Владата на Република Македонија денеска ја одржа 76-тата седница...

Откриени нeправилности кај три компании за увоз на мазут, соопшти министерот Бектеши

Кај три компании се утврдени неправилности во делот на исполнување на стандардите за увоз на мазут и веќе се вратени неколку цистерни со мазут од страна на Царинска управа за неисполнување на стандардот согласно Правилникот за квалитет на горивата,...

Зaвршена инспекцијата околу увозот на опaceн мазут, констатирани нepeгуларности кај неколку цистерни

Инспекциските контроли околу увозот на опасен мазут се речиси завршени и резултатите ќе бидат објавени во вторник, а од денеска Државниот пазарен инспекторат, кој е орган во рамки на Министерството за економија, започнува со засилени вонредни контроли и на...

Владата ќе спроведе итна истрага за тokcичниот мазут

Владата на денешната седница, според соопштението, испратено до медиумите информацијата објавена во јавноста од страна на Истражувачката репортерска лабораторија – ИРЛ ја оцени како вонредна и итна, поради што била донесена одлука Внатрешна контрола на Царинската управа да спроведе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...
- Advertisement -spot_img