Архива на ознаки македонија

МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ ГЛАВЕН ГРАД: ГРЦИЈА ПРОВОЦИРА

 • October 28, 2018
 • Коментари
Македонија се согласи во иднина по стапувањето во сила на Преспанскиот договор да се откаже од секаква употреба на терминот Македонија без користење на целото ново име Република Северна Македонија но ова правило не важи за Грција. Грчките медиуми кои што се поддржани од грчката држава воопшто немаат никаква обврска при пишувањето за настани во […]

ДИК ЈА РАЗГОЛИ ЛАГАТА ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ НА ЗАЕВ: Референдумот е исклучиво за промена на името, за ЕУ ќе има референдум по завршување на пристапните преговори

 • September 20, 2018
 • Коментари
Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за“. Тоа се двата услова кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 септември, појаснија на денешниот брифинг од ДИК. На новинарско прашања дали има разлика во условите кои треба да се исполнат кога […]

МИЦКОСКИ:ВМРО-ДПМНЕ на референдумот, ќе се води од интересот на граѓаните на Република Македонија

 • August 7, 2018
 • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христина Мицкоски, во неговото гостување во вестите на Канал 5 телевизија изјави дека во моментов во тек се консултации со членството и граѓаните и за однесувањето на ВМРО-ДПМНЕ на референдумот, партијата ќе се води од интересот на граѓаните на Република Македонија. – ВМРО-ДПМНЕ во рамките на ова лето има акција која што […]

ВИСТИНСКА ВОЈНА ВО МАКЕДОНСКИОТ ИНТЕРНЕТ ПРОСТОР: Лидерите на #Бојкотирам се бараат под дрво и под камен од владините платеници!

 • July 21, 2018
 • Коментари
Десетина дена специјалисти за социјални мрежи и експерти за дигитални технологии се обидуваат да ги идентификуваат лидерите на движењето #бојкотирам кое зема се поголем замав. Движењето започна на Твитер се прошири и на другите социјални мрежи а заговорниците на Договорот со Грција и позитивен исход на претстојниот референдум зссега не успеваат да им парираат или […]

ПАРОЛА ВО ЗНАК НА ПРОТЕСТ ГИ ПРЕЧЕКА ЛИДЕРИТЕ: Не Ве гласавме за да менувате име

 • July 18, 2018
 • Коментари
Десетина граѓани со протест ги пречекаа лидерите на парламентарните партии пред да започне лидерската средба во Клубот на пратеници. Тие на партиските лидери им порачаа дека не ги гласале за да го менуваат името на државата.     Превземено од Фокус.мк ФОТО : Томислав Георгиев

СПАСОВ ВО ОДБРАНА НА ЗАЕВ, ГИ НАВРЕДИ И ПОНИЖИ НОВИНАРКИТЕ: Не е Заев виновен што го продаде името, туку Лупевска, Васиќ, Астеруд и Ратклиф што се омажиле за странци

 • July 11, 2018
 • Коментари
Токму кога мислевме дека власта се преставила во сета ароганција и дрскост, се појавува ексамбасадорот и министер за правда Ѓорѓи Спасов со божемен хумор да ги навреди и понижи новинарките Снежана Лупевска Созен и Сања Васиќ, професорката Каролина Ристова Астеруд и ексамбасадорката Елеонора Каранфиливска Ратклиф.

СЕ УКИНУВА МУЗЕЈОТ НА ВМРО: По барање на Атина ќе стане хотел

 • July 4, 2018
 • Коментари
Укинувањето на музејот на македонската национална борба познат како „Музејот на ВМРО” е обврска на земјава согласно договорот со Грција, тврдат грчки научници кои велат дека македонската страна свесно се согласила со овој чекор, пишува експрес.мк Конкретно за ова прашање ќе треба да одлучува специјалната комисија која допрва ќе биде формирана и ќе работи на […]

ДЕНЕС ЌЕ СЕ СЛУЧИ ДОЛГОНАЈАВУВАНИОТ ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР ЗАЕВ И ЦИПРАС : Викендов постигнат напредок во преговорите

 • June 11, 2018
 • Коментари
Денес премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ќе се чујат телефонски за да разговараат за напредокот на преговарачкиот процес за спорот со името, дознава „Макфакс“ од високи дипломатски извори. Станува збор за долгонајавуваниот телефонски разговор меѓу Заев и Ципрас за финализирање на договорот, кој се очекуваше да се случи пред […]

ЗАЕВ КАКО ЌЕ ИМ ОДГОВОРИШ НА СИНОВИТЕ НА МАКЕДОНСКИТЕ БРАНИТЕЛИ: На денешен ден во Слупчане животот го загуби Синиша Стоилов

 • June 10, 2018
 • Коментари
На денешен ден 2001 година кај селото Слупчане животот го загуби 36-годишниот припадник на АРМ, со чин капетан, Синиша Стоилов. Зад себе ги остави синовите Стојмен и Ненад и сопругата Љубинка.

МИЛОШОСКИ ОТКРИВА НОВИ ДЕТАЛИ ЗА ПРЕДАВСТВОТО НА ЗАЕВ: Освен прифатениот пакет за името Republic of Northern Macedonia и Nationality of the Republic of Northern Macedonia Грција вчера испорачала уште две барања

 • June 8, 2018
 • Коментари
„Дали Заев може да потпише толку, колку што Грција може да посака? Јавноста се прашува зошто Зоран Заев и неговите советници за односи со Атина, Маричиќ и Башановиќ сеуште не се во грчката Мала Преспа да го потпишат договорот за смена Уставот и името? Затоа што освен прифатениот пакет за името Republic of Northern Macedonia […]
Страница 1 од 1112345 » 10...Последно »