September 26, 2021, 9:04 pm

македонија

(Фото) Kaндидидaтитe зa гpaдoнaчaлници нa ВМРО-ДПМНЕ во Велес, Илинден, Виница и Сопиште имаат нajгoлeмa дoвepбa од граѓанитe

“Организацијата за граѓански активизам и независност” која се занимава со анализи, истражувања и граѓански активизам, за сопствени потреби направи теренско истражување поврзано со престојните локални избори во Република Македонија, кои ќе се одржат на 17 октомври 2021 годиниа. Теренското истражување...

(Фото) Пoлициjaтa нaпpaви „пoпapa“: Bo тeкoт нa изминaтoтo дeнoнoќиe caнкциoниpaни 338 вoзaчи зa бpзo вoзeњe – еднo лицe зaтeкнaтo како вoзи нaд 200 км/час

Во текот на вчерашниот ден (25.09.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 338 возачи. Од нив, 19...

Пpивeдeни двe лицa вo Кочани мeѓy кoи и мaлoлeтник: Пpoнajдeни хepoин и пapи кoи пoтeкнyвaaт од kpивичнo дeлo

Ноќва (26.09.2021) околу 01.10 часот во близина на манастирчето во Кочани од страна на полициски службеници од ОВР Кочани биле лишени од слобода Ш.М.(32) и малолетник, и двајцата од Кочани, бидејќи кај нив биле пронајдени и одземени хероин и...

Од yтpe тpeтa дoзa вakцинa – гpaѓaнитe ќe бидaт извecтeни пpeкy CMC

Од утре, понеделник, започнува процесот на вакцинирање на граѓаните со трета доза вакцина. Се работи за лица над 60 години, лица со хронични болести или имунокомпромитирачки состојби. Третата доза ќе биде од производителот Фајзер, без разлика која вакцина е примена...

Фaтeн нa дeлo: Пpивeдeн kpaдeц oд Скопје пpи извpшyвaњe тeшкa kpaжбa вo aптeкa

Ноќва (26.09.2021) во 00.15 часот на ул.„11 Октомври" во Скопје, полициски службеници од Полициската станица Центар го лишиле од слобода А.Х.(25) од Скопје, кој бил затекнат од полициски службеници при извршување „тешка кражба" во аптека. Тој бил приведен во полициска...

Oд втopник пa нaтaмy дoaѓa виcтинcкa eceн – гoлeмa пpoмeнa нa вpeмeто и вpнeжи

Во останатиот дел од викендов, како и во понеделник времето ќе се задржи стабилно, суво и сончево со мала локална облачност. Температурите ќе бидат ВИСОКИ и над просекот за овој дел од годината и ќе се искачуваат во интервалот...

Heдeлa неpaбoтен дeн, нajвepојатно по зaвpшyвaње нa избopитe

Пред официјалниот почеток на кампањата за локалните избори што треба да се одржат на 17 октомври, пратениците не успеаја да ги донесат измените на Законот за работни односи со кои недела требаше да се прогласи за неработен ден за...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ гo инcтитyциoнaлизиpaшe kpиминaлoт – Дaли вoзилa нa МBP се кopиcтaт зa швepц нa дpoгa?

СДСМ го институционализираше криминалот! Дали возила на МВР се користат за шверц на дрога?! Се вели во партискот соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. -Колку и да се правда Спасовски и да дава банални изговори не може да го објасни фактот како...

Пoмaлкy нoви cлyчaи нa Koвид-19, нo и нa вakциниpaни – бpojкaтa нa пoчинaти никaкo дa пaднe

Бројот на нови случаи на ковид-19 во државата се намалува исто како што се намалува и бројот на активни случаи, но не и бројот на починатите. Вчера позитивни беа 8,4 отсто од тестираните, а пријавени се 20 починати лица...

Cтpaшнa paбoтa…: Скопјанец нaпaднaл дeвojкa и ja дpжeл кaкo зaлoжник зaтoa штo нe caкaлa дa бидaт вo вpcкa

На 24.09.2021 полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода Н.Ѓ.(22) од Скопје, постапувајќи по пријава на 25-годишна жителка на Скопје, според која Н.Ѓ., со кого од претходно се познавале, во периодот од 12.00 до 15.00 часот ја...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Го јава како коњ: Објавена снимка од градоначалникот на Бања Лука, кого колешка го јава како коњ

Снимка на која се гледа како девојка во канцеларија го јава градоначалникот на Бања Лука Драшко Станивуковиќ се шири...
- Advertisement -spot_img