September 26, 2021, 7:08 pm

македонија

Утpe пoчнyвa избopнaтa кaмпaњa зa Лoкaлнитe избopи 2021

Изборната кампања за Локалите избори 2021 закажани за 17 октомври ќе почне утре (27 септември) и ќе трае 20 дена пред денот на изборите. Учесниците на изборите, политичките партии и независните кандидати веќе го најавија почетокот на кампањата, како...

Наyтрo cвeжo, вo тeкoт нa дeнoт coнчeвo и тoплo

Утрово времето е свежо, а преку ден ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 9, а максималната од 27 до 32 степени. Во Скопје...

Заев: Haцистичка Бугарија не е иста со Република Бугарија, си го знаеме минатото, од нас зависи дали ќе стиснеме заби и ќе влеземе во...

Јас, моите деца и моите родители сме учеле дека Втората светска војна е настаната под организација на нацистичка Германија, на која се приклучила нацистичка Италија, а потоа и други земји. Точно е дека тогаш се приклучила и нацистичка Бугарија...

Список на локации каде може да се попишат граѓаните што не стапиле во контакт со попишувачот

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) им понуди на граѓаните да отидат на одредени локации во нивните општини и како што велат „да ја завршат својата граѓанска и законска должност“. Tоа се...

Курти: Белград ја смета Македонија за привремена држава

Косовскиот премиер Албин Курти, во интервју за Косово Онлајн, изјави дека односите со Србија се важни, но дека „Косово е независна земја“ во која темата за дијалог со Србија не е меѓу главните три приоритети. Курти додаде дека не...

Досега попишани околу 1,4 милиони лица, остануваат уште пет дена од пописот

Скопје, 25 септември 2021 (МИА) – Заклучно до вчера до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Државниот завод за статистика (ДЗС) од денеска, со цел...

Мицотакис: Време е Европа да направи смел чекор и да го испорача ветеното на Западен Балкан

На сите актуелни теми, од пандемијата до климатските промени, односно како што рече климатската криза, од односите со Турција и кипарското прашање до ЕУ перспективата на Западен Балкан, се задржа грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на неговото обраќање...

Жителите од општините Битола, Новаци и Могила од денесka може да се попишуваат во Битола

Жителите од општините Битола, Новаци и Могила од денес може да се попишуваат во седиштето на пописниот реон 20 кој се наоѓа во дворот на административната зграда на Општина Битола. Од секторот за односи со јавност посочуваат дека во пелагониските...

Беќаровски: Македонија и по година ипол нема протокол за лекување koвид-пациенти за матичните лекари

Македонија и по година ипол нема донесено протокол за лекување на Ковид пациенти за матичните лекари. Таков протокол има само за болниците, рече вечерва при своето гостување на Канал 5 телевизија доктор Нико Беќаровски. „Јасно им е кажано на матичните...

Средба на претседателот Пендаровски со германскиот претседател Штајнмајер во Њујорк

Претседателот Стево Пендаровски, за време на посетата на САД по повод неговото учество на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк оствари средба со претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер. Двајцата претседатели разменија мислења и информации за актуелните...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео+фото) Невиден триумф: Александар „Велики“ Волкановски ja одбрани шампионската титула

Александар Волкановски, Австралиецот со македонски корени ја одбрани титулата шампион во перо категорија во УФЦ совладувајќи го предизвикувачот Брајан...
- Advertisement -spot_img