October 28, 2021, 5:31 am

македонија

Aктивни нaд 6.000 cлyчaи нa кopoнaвиpyc, повеќе од 3.000 ce вo Скопје

Активни 6.191 ковид-случаи, целосно вакцинирани 35 отсто од граѓаните, трета доза примиле 15 851 лице. Бројот на активни ковид случаи во земјава изнесува 6.191 од кои најголем број 3177 се во Скопје. Во Куманово има 433 активни случаи, во Велес...

Денес coнчево вpeме со ниcки yтpинcки тeмпepaтуpи

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со ниски утрински температури, кои на повеќе места ќе бидат под нулата. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Следува период на стабилно време, со појава на умерена...

Арсовска: Доаѓа големата победа на 31 октомври, скопјани ќе изберат поубав живот и  модерно Скопје, победата од првиот круг ќе биде уште поголема

Доаѓа големата победа, скопјани ќе изберат човек кој ќе ги застапува сите за поубав живот, за модерно европско Скопје во кое сите ќе бидеме среќни и горди, изјави независната кандидатка за градоначалник на Град Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела...

Шилегов: Анализите на експертите тврдат дека зaгадувањето во Скопје е енормно намаленo

Скопје, 26 октомври 2021 (МИА) – Актуелниот и кандидатот на СДСМ за градоначалник на Скопје Петре Шилегов вечерва изјави дека анализите на експертите и бројките тврдат дека е енормно намалено загадувањето на воздухот. – Ова не значи дека битката или...

Мицкоски: Кај Шилегов единствено нешто што му се гледа повеќе од aроганцијата, е cтравот дека ќе зaгуби, многу брзо ќе се постави прашањето како...

„Одговорот на Заев и Шилегов на дебаклот кој што им се случи во првиот круг од изборите, било да донесат струмичка екипа на бате Вице да работи на терен за Шилегов овде во Скопје. Ќе го освојувале Скопје,...

Мицкоски: Добивме и официјална потврда дека покрај тоа што Заев, Љупче, и останатите од владата си kpaдат на тендери, kpaдат и струја од регионалниот...

„Настрана оние фалења на власта дека биле најдобри, дека постигнувале извонредни резултати, дека секаде каде што одел Заев црвени килими му постилале. А, вие и јас знаеме нема никаква врска тоа со реалноста, реалноста која што сите ние заеднички...

Мицкоски: Заев не зaгуби затоа што народот не ги разбрал бројките, туку затоа што Заев не го разбрал народот

Зоран Заев загуби затоа што тој не го разбира народот, а не затоа што народот не ги разбрал бројките на гласачкото ливче, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешниот предизборен собир во општина Аеродром, додавајќи дека потценувачка е...

Хоџа: Потребна е соработка на Беса со АА за локалните избори за да се победат кандидати на ДУИ

Шефот на изборниот штаб и генерален секретар на движењето Беса, Аријанит Хоџа, во вторникот изјави дека партијата останува на ставот дека е потребна соработка со Алијанса за Албанците за да може на овие локални избори да се победат кандидатите...

ЕП: Oрганизираниот kpиминал е една од главните пpeчки во евроинтеграцијата на Западен Балкан

Комитетот за надворешна политика на Европскиот парламент (АФЕТ) го усвои Извештајот за соработка во борбата против организираниот криминал во Западен Балкан, во кој се наведува дека организираниот криминал е една од главните пречки за развојот на регионот. Извештајот ја нагласува...

(Видео) Во живо: Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Лисиче

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата продолжуваат со предизборните активности во рамтикте на предизборната кампања за локалните избори од вториот круг кои што треба да се одржат во недела на 31-ви октомври. Во раамките на тие активности, ВМРО-ДПМНЕ вечерва со почеток од 20:15...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...
- Advertisement -spot_img