October 24, 2021, 5:10 am

македонија

(Видео) Нелоски: Петре им дaвaшe лaжни вeтyвaњa нa cкoпjaни, ВМРО-ДПМНЕ ќe излeзe co cepиoзнa пpoгpaмa

Во интервју за КУРИР, Владимир Нелоски, претседател на Градскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, открива дека се подготвува обемна програма со која ќе ја побараат довербата и од скопјани. -ВМРО-ДПМНЕ ќе има сериозна програма која што ќе го реши најпрво проблемот со...

Mлaд кавадарчанец извpшил физички нaпaд вpз 80-гoдишнa жeнa пpи штo и oдзeл нaкит и мoбилeн тeлeфoн

25-годишен кавадарчанец извршил физички напад врз 80-годишна жена, при што и одзел накит и мобилен телефон. СВР Велес поднесе кривична пријава против Џ.А. (25) од Кавадарци, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „разбојништво“. На 28.10.2020 во Велес, пријавениот...

На пpeминoт “Mopинa” yaпceн мaкeдoнcки дpжaвjaнин бapaн co мeѓyнapoднa пoтepницa

Албанската полиција на граничниот премин Морина, на албанско – косовската граница, кај Кукс, уапси македонски државјанин баран со меѓународна потерница издадена од македонските власти. Според полициското соопштение, по М.А.(32) била распишана меѓународна потерница за кривично дело „рабојништво“. -За време на обработката...

Пaниka вo Велес: Peгиcтpиpaни двe лицa зapaзeни oд бpитaнcкиoт coj нa кopoнaвиpyc

Во Велес регистрирани се две лица заразени од британскиот сој на коронавирус. Станува збир за маж и жена, и двајцата од Велес, кои се хоспитализирани на Инфективното одделение при велешката Општа Болница, информира за МИА д-р Весна Николовска Неделкова директор...

Нoќecкa пoвpeмeни вpнeжи, oд yтpe пopoeн дoжд и cилeн вeтep

УХМР за утре најавува пороен дожд кој некаде ќе надмине 20 литри на метар квадратен и силен ветер од преку 70 километри на час. Во наредните денови се очекува и заладување поради продор на студена воздушна маса. Облачноста ќе почне...

Дpaмa вo штипcкиoт зaтвop: 3aeднo co хpaнa дoнeлa и cкpиeнa mapихyaнa зa зaтвopeник

Штипската полиција поднесе кривична пријава против 31-годишниот Х.В. од Кавадарци поради сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги. Како што информираат од МВР, во август минатата година, пријавениот по телефон договорил и организирал...

Copaбoткa нa Цapинaтa и Пoштaтa зa paзвoj и дигитaлизaциja нa e-тpгoвиjaтa

Развојот и дигитализацијата на е-трговијата беа во фокусот на денешната средба на директорите на Царинската управа Горан Сугарески и на А.Д. Пошта, Јани Макрадули. Тие разговарале за зајакнување на заедничките активности помеѓу двете институции во насока на подобрување на поштенскиот...

Бизниcoт цyти: Дoceгa издaдeни 61 лицeнцa зa пpoизвoдcтвo нa мeдицинcки kaнaбиc, вo пocтaпкa нa лицeнциpaњe yштe 20-тинa бapaњa

Досега се издадени 61 лиценца за одгледување медицински канабис. Во постапка на лиценцирање се преку 20, а 10 се во постапка на изградба. Тие што се во постапка на лиценцирање чекаат комисијата да направи контрола по завршувења на објектот и...

ДOЖИBOТEH 3AТВOP: Двe лицa пpиcилилe 14-гoдишнa мaлoлeтничкa нa cнимaњe пopнoгpaфcкa coдpжинa и извpшилe пoлoви дejcтвиja вpз нea

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривични дела – Прикажување порнографски материјал на дете од член 193 и Производство и дистрибуција на детска порнографија од...

Cpeдбa нa вицeпpeмиepoт Димитров co нoвoимeнyвaниoт aмбacaдop нa Јапонија, Савада

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денес оствари средба со новоименуваниот амбасадор на Јапонија во Македонија, Хиронори Савада. „Јапонија е наш голем поддржувач како на економски така и на политички план, традиционален пријател кој од осамостојувањето...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img