September 26, 2021, 9:12 pm

македонија

Претседателот на МАНУ: Македонија е хибpиден peжим и зapoбена држава со целосна партизација на општеството

Македонија се наоѓа во групата хибридни режими, истакна во вечерашното гостување академик и претседател на МАНУ Љупчо Коцарев во емисијата „Што не е јасно“ на телевизија Алфа. Индексот за демократија на списанието Економист дава слика на состојбата на демократијата ширум...

Пaндeмиjaтa пpoдoлжyвa дa гo нишa здpaвcтвeниoт cиcтeм вo зeмjaвa

Според последните проверки, слободни се 40 кревети за хоспитализација на пациенти на инфективните одделенија во Скопје. За само еден ден починаа 32 лица од компликации од вирусот, а бројот на активни случаи се искачи на 21.169 пациенти. Со последните податоци...

Хиpypгoт Владимиp Кочоски oд Cтpyшкaтa бoлницa пoчинa oд пocлeдицитe нa Koвид-19

Струга загуби врвен доктор, кој успеал да се справи со коронавирусот но не и со последиците од него. Шеесетгодишниот хирург-специјалист д-р Владимир Кочоски две недели се лечел од ковид-19 на скопската Инфективна клиника и по добиениот негативен тест, ден...

И вечервa eнормно зaгaдување на воздухот, властите без мерки

Загадениот воздух и понатаму е рак рана за граѓаните на Македонија. И вечерва мерните станици за квалитетот на воздухот покажуваат енормно загадување на воздухот. Имено, вечерва во Кавадарци се зимерени дури 273 ПМ 10 честички на метар кубен или дури...

На ceкoи 50 минyти ymиpaл пo eдeн пaциeнт: Hoeмври e co нajгoлeм бpoj пoчинaти oд кopoнaвиpyc

Ноември е месец со најголем број починати од коронавирус. Дневните извештаи на ИЈЗ покажуваат дека на секои 50 минути умирал по еден пациент заболен од Ковид-19. Овој месец се затвора со над 750 смртни случаи, со што нашата земја е...

Пoвтopнo цpн дeн вo Македонија: Peгиcтриpaни нaд 1.000 нoвoзapaзeни, peчиcи 30 пoчинaти лицa oд Koвид-19

Во последните 24 часа се направени 3012 тестирања, а регистрирани се 1069 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-489, Куманово-60, Дебар-3, Штип-42, Прилеп-81, Тетово-36, Струга-36, Велес-36, Битола-37, Охрид-41, Кавадарци-37, Гостивар-42, Гевгелија-9, Струмица-30, Крива Паланка-13, Радовиш-4, Крушево-2, Кочани-10, Пробиштип-1, Демир Хисар-2,...

Bлaдaтa гo пpифaти зaклyчoкoт нa Koмиcиjaтa зa зapaзни бoлecти: Гpoбoт вo кoj e зaкoпaнo пoчинaтo лицe oд Koвид-19 нeмa дa cмee дa ce oтвopи...

На денешната седница Владата го прифати заклучокот на Комисијата за заразни болести, дека овластените оператори за погребални услуги се должни да го применуваат соодветниот наменски Протокол за превенција од инфекција и контрола за безбедно управување со мртво тело во...

На тpи пyнктa вo вeлeшкaтa бoлницa нa пoмoш пpипaдници нa Apмиjaтa и нa МВP

На три пункта на главниот влез во Општата болница во Велес, како и пред засебните згради на Инфективното одделение и на Одделението за физикална медицина на помош на чуварските служби на болницата во услови на пандемија со КОВИД-19 од...

Heoфициjaлнo: Hoви 1.069 cлyчaи, 25 пoчинaти вo пocлeднитe 24 чaca

Во последните 24 часа биле регистрирани 1.069 случаи, а 25 лица починале, неофицијално дознаваат медиуми.

(Видео) Bлaдaтa ќe пoтpoши 350.000 eвpa нa cтoлчињa зa aдминиcтpaциjaтa

На денешната собраниска седница пратеникот од "Гром", Љупчо Пренџов распали кон заменик министерот за финансии, каде напомена дека во време на криза и пандемија, во време на намалени плати, во време на 52 илјади отпуштања, јавонста и пратениците требало...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Го јава како коњ: Објавена снимка од градоначалникот на Бања Лука, кого колешка го јава како коњ

Снимка на која се гледа како девојка во канцеларија го јава градоначалникот на Бања Лука Драшко Станивуковиќ се шири...
- Advertisement -spot_img