October 28, 2021, 5:23 am

македонија

13 лицa пoчинaa, peгиcтpиpaни 180 нoви cлyчaи на Koвид-19 вo Македонија

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 1.814 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 78, Прилеп – 18, Кавадарци – 15, Тетово – 12,...

(Фото) Заев на Вучиќ му пoдapи икoнa oд Пантелејмон: „Цeлиoт живoт гo пoминaл вo лekyвaњeтo нa 6oлнитe“

По завршувањето на церемонијата на граничниот премин Табановце, премиерот на РСМ Зоран Заев и претседателот на РС Александар Вучиќ беа на ручек во една позната винарија. Заев како благодарност на Вучиќ за донираните вакицни од Фајзер, му подари икона со...

(Видео) Митева: Hecпocoбнocтa нa гpaдcкитe влacти ги ocтaви cкoпjaни co нeпpooдни yлици

Во моментов се наоѓаме на улицата „Тодор Чангов“, една од најпрометните улици во населба Лисиче, општина Аеродром. Она што можеме да констатираме од терен е дека властите не потфрлија само во една работа, а тоа е во нивната неспособност!  Жално е...

На инфekтивнитe oддeлeниja вo зeмjaвa ce лekyвaaт 585 пaциeнти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 348 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата...

(Видео) Вучиќ до Заев: “Зоки доста…”

Српскиот претседател не можеше да се воздржи при говорот на премиерот Заев при предавањето на српските вакцини за Македонија. Откако Заев во свој стил почна да зборува за братството меѓу српскиот и македонскиот народ претседателот Вучиќ пред сите новинари на...

(Видео) Мицкоски ги иcкopиcти нeиcчиcтeнитe cкoпcки yлици зa зaбaвa co дeцaтa

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку видео објавено на својот Фејсбук профил сподели со фановите како го поминува ова неделно попладне со семејството. -Преубаво неделно претпладне и малку време со најмилите. Важно дворот и тремот се расчистени, а на среќата...

Заев и Вучиќ на pyчeк во „Камник“: Гулaш oд cpнa или кoлбacи oд мeчкa ќe бидaт нa мeни?

По примопредавањето на вакцините на граничниот премин Табановце Зоран Заев и Александар Вучиќ отидоа да ручаат во ресторанот Камник. Ексклузивниот ресторан Камник е популарен по дивечот кој го имаат на менито, како што е гулаш од срна, колбаси од мечка...

Kpивичнa oдгoвopнocт дoceгa нe e пpимeнeтa вo нитy eдeн cлyчaj, вeли Петровска

Државниот инспекторат за животна средина досега не го применил Кривичниот закон за да поведе кривична постапка против некој субјект кој ја загрозил животната средина, спроведувани се само прекршочни постапки. Причини, за директорката на Инспекторатот, се можеби тоа што овие...

Дoceгa пpиjaвени 4.000 здpaвcтвeни paбoтници зa пpвитe 4.680 вakцини штo cтигнaa oд Србија

Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19. Од нив, околу 2000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во другите градови, соопшти Министерството за здравство. Со денешната прва пратка на вакцините од компанијата „Фајзер“ кои...

(Видео) Ѓорчев: Фиjacкo нa влacтa co cпpaвyвaњe нa Koвид-19 пaндeмиjaтa, нajмнoгy пoчинaти и нajмaлкy вakцини вo cвeтoт

Македонија е земјата која што има најмалку вакцини во светот, а истовремено имаме најмногу мртви, и тоа 3.000 по глава на жител буквално во светот. Македонија овие денови ќе дојде до една ужасна бројка која што навистина е страшна, а...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...
- Advertisement -spot_img