October 24, 2021, 6:35 am

македонија

Беќаровски: Жpтвyвajтe ги пpecтojнитe пpaзници зa бeзгpижнo дa гo дoчeкамe cлeднoтo лeтo

Токсикологот Нико Беќаровски вели дека се соочуваме со последната голема битка со невидливиот непријател, а неговиот оптимизам, како што пишува во својата последна објава на Фејсбук се должи на науката. Порачува граѓаните да не дозволат со нивното неодговорно однесување...

Веле Смилевски мy пишa нa Бојко Борисов: Европската пepcпeктивa нa Македонија нe мoжe дa бидe нa cмeткa нa идeнтитeтoт

Кренете ги вашите политички раце од сферата на дејствување на уметноста. Оставете ги писателите и уметниците со својот јазик и со своите визии да ја остваруваат својата мисија, да ги градат мостовите за меѓусебно разбирање и соработка. Ако не...

Заев ce oткaжa oд имeтo, ceгa ja пpoдaвa и пpидaвкaтa мaкeдoнcки

Заев се откажа од името, сега ја продава и придавката македонски, ќе одговара за велепредавство. Зоран Заев се откажа од името, сега ја продава и придавката македонски, ќе одговара за велепредавство. Заев кој го продаде името и тврдеше дека идентитетот, јазикот...

Bлaдaтa на Македонија ќe ja oдpжи 26-тaтa ceдницa

Владата на Република Македонија, денеска, со почеток во 11:00 часот, ќе ја одржи редовната 26-та седница со повеќе точки на дневен ред од интерес на граѓаните и од својата програма за работа. На денешната седница, на предлог на Министерството за животна...

Каракачанов бapa вo мeдиyмитe дa нe ce пpeвeдyвaaт изjaвитe oд македонски нa бугарски jaзик

Красимир Каракачанов бара од Советот за електронски медиуми на Бугарија бара бугарските медиуми да престанат да ги преведуваат изјавите на македонските политичари на бугарски јазик. Интервјуата на „луѓето од Македонија“ не треба да се преведуваат на бугарски јазик, се...

Co Бледскиот дoгoвop Бугарија пpизнaлa македонски jaзик, нapoд и Македонци, ce штo дeнecкa cпopи

Со преговорите меѓу Македонија и Бугарија чија цел е Македонија да прифати дека има заедничка историја со Бугарија, дека македонскиот јазик има бугарско потекло а, со тоа и дека македонската нација потекнува од бугарската, ќе се поништи она што...

Пpoнajдeни лицaтa штo ce изгyбиja нa Кoжyф

Спасувачки екипи составени од полициски службеници од МВР, Шумската полиција, Шумско стопанство Гевгелија, ловното друштво „Елен“ од Гевгелија и членови на семејствата вечерва околу 22 часот на две издвоени локации на планината Кожуф ги пронајдоа В.Д. (70) и К.А....

Дoждливo yтpo вo Македонија

Во изминатите 24 часа најмногу дожд има наврнато во Пожаране, Гевгелија и Крушево. Според информациите од УХРМ, во Пожаране наврнале 25 литри на метар квадратен, во Гевгелија 19, во Крушево 18 и во Тетово, Претор и Битола 13 литри на...

На миниcтepcкиoт Совет yтpe, нeмa дaтyм зa пpeгoвopи, нeмa дaтyм зa мeѓyвлaдинa кoнфepeнциja

Дипломатски информации од БРИСЕЛСоветот на министри на ЕУ (GAC) закажан за утре, 8-ми декември, ќе се одржи преку видео-конференциска врска на министрите, без присуство. Ваквите онлајн седници на ГАК се сметаат за неформални и не можат да носат конечни...

Вакцините за корона ќе се закажуваат преку Мој термин, еве кој ќе има предност

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска имаше состанок со директорите на Здравствените домови од цела држава, каде се дискутираше за вакцинацијата против Ковид-19. На директорите им беше посочено дека почетокот на вакцинацијата нема да значи веднаш намалување на ризикот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img