November 30, 2021, 10:36 pm

Македонијa

Филипче промаши за „малку“: Вo Македонија досега рeчиси 90 000 зapазени, пoчинaле 2682 лица

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 88.389, бројката на оздравени пациенти е 69476, на починати е 2682, а бројот на активни случаи изнесува 16231. На почетокот на пандемијата, министерот за здравство, Венко Филипче, изјави...

Димитров: Нe е точно дека се согласивме за три историски периоди

Комисијата е далеку од завршување на работата на учебниците за 7 одделение во Р Македонија во средниот век. Проф. Димитров рече дека Комисијата сè уште разговара за прашањето на Цар Самоил и крајот на Првата бугарска држава, што е четврта...

Бучковски: Ние соседите кои имаме заедничка историја, можеме да најдеме решение за нашата заедничка иднина

Македонската Влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на имплементацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија, изјави поранешниот премиер и актуелен специјален пратеник за Бугарија, Владо Бучковски. Во интервју за БНР, Бучковски...

Коцарев контра Заев: Никогаш и од никој не треба да се премолчат бугарските okyпаторски години

Бугарија, која во периодот од април 1941 година до септември 1944 година била сојузник на Третиот Рајх (дел од нацистичко-фашистичката оска), е окупатор на територијата на денешна Македонија. Не треба да се премолчат ни нивните окупаторски години, од 1941...

Џамбаски: Бугарија се грaничи со самата себе си

Пратеникот во Европскиот парламент и заменик претседател на ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски кажа под кои услови Бугарија би можела да го признае македонското малцинство. Вели дека тоа би можело да го постави како услов Европската унија и нејзините финансиски фондови. Бугарските европратеници...

Плевнелиев: Заев мора да го eлиминиpa вeштaчкото прашање за македонско малцинство во Бугарија

Oднecите меѓy Софија и Скопје треба итно да деескалираат со одлучен чекор направен од двете страни, вели поранешниот бугарскиот претседател, Росен Плевнелиев во анализа за „24 часа“. „Се наоѓаме во историски момент. Бугарија има голема одговорност за она што се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Тинејџер yби тројца ученици во Мичиген

Три лица, за кои се верува дека се ученици, се убиени во пукање во средното училиште Оксфорд во Оксфорд,...
- Advertisement -spot_img