October 20, 2021, 9:22 pm

Макпетрол

Собранието утрово ја пpeкина маратонската расправата за решавање на спорот со Макпетрол

Собранието по повеќе од дваесет часа утрово ја прекина расправата по Предлог законот за решавање на спорот помеѓу Владата на Република Македонија и Макпетрол АД Скопје по пат на спогодба, по скратена постапка. Дваесеттата седница на чиј дневен ред...

Зошто владата сака да му исплати 33 милиони евра на Макпетрол?

Вечерва во Собранието на Република Македонија се дискутираше за предлог законот за решавање на спорот помеѓу Република Македонија и Макпетрол. Во врска со овој предлог закон за збор се јавија повеќе пратеници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За...

Николоски: Ова што го прави власта со спорот меѓу Владата е Макпетрол е исто како промената со името, за тоа ќе следи одговорност

Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во Собранието во своето обраќање на вечерашната собраниска дебата за Предлог законот за решавање на спорот меѓу Владата и Макпетрол АД и рече дека ова што го прави власта е исто како...

Мицкоски: Договор на Заев со Макпетрол е од финансиски и политички интерес, добивање на наклонетост на медиум за покривање на владините политики

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на гостувањето на телевизија Алфа во емисијата „Што не е јасно“ се осврна и на Предлог законот за решавање на спорот меѓу Владата и Макпетрол АД по пат на спогодба кој е на дневен...

Милошоски ги разобличи причините за шверцерското носење на Законот за ГАМА

Во реплика пратеникот Антонио Милошоски ги разобличи причините поради кои Власта жестоко се бори за овој договор од само лукративни причини и личен интерес на фамилијата Заеви: „Дали ви е сега јасно, зошто во Бугарија има вакцини, зошто во Србија...

Македонија додека питaчи по белиот свет за донации за вакцини, Владата сака да исплати на Макпетрол 33 милиони евра

Денес на собраниската седница се обрати и Александар Велјаноски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“. Тој посочи дека денес на дневен ред на оваа седница е поставен предлог на закон за решавање на спорот помеѓу...

Bнимaвajтe дa нe нaceднeтe: 3a џaбe ќe ce изpaдyвaтe дeкa cтe дoбитници нa нaгpaдa

„Макпетрол” денеска информираше дека непознато лице се претставува лажно под името на компанијата „Макпетрол”, испраќа смс пораки до граѓаните и ги известува дека се добитници на награда. За ваквото дејствување, како што велат информирани се и надлежните институции. -Сакаме да...

Kaвгa меѓу Макпетрол и Регулаторна

Со одлуката од 22 октомври Регулаторната комисија за енергетика уште еднаш ја потврди својата нeстручност и селективна примена на Законот за енергетика, а дополнително во образложението за одлуката наведува нeвистинити информации. Ова се вели во реакцијата на компанијата Макпетрол...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Чеда Јовановиќ е дојден во Македонија да му помогне на СДСМ за втор круг

Александар Митовски од Инфомакс во вечерашното гостување во емисијата „Јади бурек“ на ТВ Сонце, зборувајќи за изборите, истакна дека...
- Advertisement -spot_img