мандат

Конгресот ќе му зaбрaни на Трамп кандидатура за нов мандат како претседател

Многу е веројатно дека американскиот Конгрес ќе му забрани на претседателот Доналд Трамп да се кандидира за втор мандат, јавија американски медиуми откако Трамп вчера влезе во историјата на САД како прв претседател со два импичмента. Претставничкиот дом го...

МАНДАТОТ НЕ ИЗВЕСЕН: Заев и Ахмети делат ресори

Во очекување дали претседателот на државата Ѓорге Иванов ќе го даде мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, партиите веќе се позиционираат за преговорите за распределба на владиниот колач. Официјално, преговорите за поделба на ресорите и кадровските решенија за новиот...

ИВАНОВ КАТЕГОРИЧЕН:Влада без мандат од претседател ќе нема легитимитет

Правно неиздржано е да се формира влада без определен мандат. Таквата влада би била без легитимност од претседателот, односно без уставна основа, вели претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во интервју за австрискиот дневен весник „Винер Цајтунг“. Прашан за евентуална...
- Advertisement -

Latest News

Bpaбoтeни вo cпopтcки oблoжyвaлници: „Издpжyвaмe фaмилии, плaќaмe кpeдити и бapaмe caмo дa paбoтимe“

Вработените во спортски обложувалници денес одржаа прес-конференција пред Владата на Македонија, на која ги изнесоа своите ставови во врска...
- Advertisement -