November 28, 2021, 6:22 pm

МАНУ

МАНУ гo oдбeлeжyвa Дeнoт нa Aкaдeмиjaтa

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) денеска го одбележува Денот на Академијата и во свечената сала на МАНУ, по повод Денот на Академијата, како што е најавено, ќе говори претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев. Во рамки на одбележувањето ќе...

Пендаровски, Црвенковски и Иванов нa нayчeн coбиp вo MAHУ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) денеска и утре организира научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното формирање и развој: 1941 – 1991 / 1991 – 2021 година“. На првиот ден од собирот, како...

Пeндаpoвcки, Црвенковски и Иванов вo пoнeдeлник нa нayчeн coбиp вo MAНУ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) во понеделник и вторник организира научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното формирање и развој: 1941 – 1991 / 1991 – 2021 година“. На првиот ден од собирот,...

До понеделник сообраќајот на булеварот “Крсте Мисирков” кај МАНУ ќе се одвива еднонасочно

Поради асфалтирање со завршен слој, булеварот „Крсте Мисирков“, од утрово од 06 часот наутро, па се до 05 часот наутро утре наутро, ќе биде затворен за сообраќајот и тоа на потегот од крстосницата со булеварот „Гоце Делчев“ до крстосницата...

(Во живо) Изjaвa нa Венко Филипче и Александар Димовски пpeд MAHУ

Следете ја во живо изјавата на министерот за здравство Венко Филипче и професорот Александар Димовски пред МАНУ. Преносот во живо може да го следите ТУКА.

Hayчeн coбиp нa MAНУ пocвeтeн нa Крсте Мисирков

Македонската академија на науките и уметностите денеска ќе организира научен собир посветен на Крсте П. Мисирков (1874-1926). Собирот со поздравно обраќање ќе го отвори претседателот на МАНУ, академик Љупчо Коцарев, а во три сесии излагања ќе имаат 16 учесници кои...

Мицкоски: Им чecтитaм нa MAНУ зa oдлyкaтa дa oд6иjaт дa гo пpoмeнaт имeтo

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во Радио Лидер кажа дека им честита на МАНУ за одлуката да одбијат да го променат името. -Апсолутно им честитам ја имаат нашата поддршка и како политичка партија и како пратеничка група...

МАНУ ќе истрaжува зошто расте бројот на зaболени во Македонија

Министерот Филипче на ја исклучува можноста, но како што вели се уште нема индиции да препорача дополнителни рестриктивни мерки, на локално или на ниво на целата држава. Евенатуалната одлука би можела да се знае следната недела, кога се очекуваат...

Akadeмици со купени дипломи и шиpaчи на лaжни вecти – Jacна Koтecka за „пapaзититe“ во МАНУ

Универзитетската професорка Јасна Котеска во серија твитови го парчоса триото академици Абдулменаф Беџети, Таки Фити и Владо Камбовски за денешната средба со министерката за образование Мила Царовска, пренесува порталот „Експрес.мк“ https://twitter.com/JasnaKoteska/status/1352641409103384577 https://twitter.com/JasnaKoteska/status/1352645358942359552 https://twitter.com/JasnaKoteska/status/1352646837161832451 https://twitter.com/JasnaKoteska/status/1352656937016549384 https://twitter.com/JasnaKoteska/status/1352640239274250242 https://twitter.com/JasnaKoteska/status/1352686624828764164 https://twitter.com/JasnaKoteska/status/1352690288616206337

За посебноста на македонскиот јазик веќе поодамна се изјаснила светската славистика, не македонската или бугарската

Македонскиот јазик има повеќедневна традиција, формиран е пред формирањето на државата Македонија, а се зборува надвор од границите на денешна Македонија. За посебноста на македонскиот јазик веќе поодамна се изјаснила светската славистика, не македонската или бугарската. Ова го истакнува претседателот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Утре нова средба Заев – Гаши во Клубот на пратениците

Премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива Африм Гаши утре попладне повторно ќе се состанат, потврдуваат од СДСМ за...
- Advertisement -spot_img