September 26, 2021, 8:31 pm

марихуана

Пpeтpec во гостиварско: Пpивeдeни двe лицa, зaплeнeтa дpoгa

На 18.09.2021 околу 16.30 часот во с.Градец, гостиварско, полициски службеници на СВР Тетово - Одделение за внатрешни работи Гостивар ги лишиле од слобода С.Ш.(25) и В.И.(30) од гостиварско Врапчиште, бидејќи при нивен и преглед на нивното патничко возило „мерцедес",...

Поднeceнo oбвинeниe зa илeгaлнo пoceдyвaњe мapихyaнa вo Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 20 август, набавил и...

Иcтpaгa зa пpoнajдeни двe импpoвизиpaни лaбopaтopии зa мapихyaнa вo cтaнoви вo Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 33-годишен скопјанец осомничен за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од...

Пpивeдeни нeкoлкy лицa, мeѓy кoи и мaлoлeтник вo двa cлyчaи вo Скопје – пpи извpшeн пpeтpec кaj нив билa пpoнajдeнa мapихyaна

- На 15.09.2021 во 21.45 часот, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје на подрачјето на Гази Баба ги лишиле од слобода Н.С.(20) и еден малолетник, двајцата од Скопје, затоа што кај нив била пронајдена марихуана...

(Фото+Видео) Гoлeмa пoлициcкa aкцијa вo Скопје: Oткpиeни двe илeгaлни лaбopaтopии зa пpoизвoдcтвo нa мapихyaнa вo Скопје, пpивeдeнo eднo лицe

На 14.09.2021, полициски службеници од Одделот за Крим полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје го лишиле од слобода Ѓ.Г.(33) од Скопје. При претрес во...

Mлaдитe кoи кoнcyмиpaaт мapихyaнa имaaт двojнo пoгoлeмa вepojaтнocт дa дoживeaт cpцeв yдap

Секоја консумација на марихуана може значително да го зголеми ризикот од срцев удар, покажува истражување. Лица помлади од 45 години кои консумирале марихуана во изминатите 30 дена имале скоро двојно повеќе срцеви удари отколку возрасните кои не ја конзумирале, се...

На Евзони пpoнajдeнa вpтoглaвa кoличинa нa кaнaбиc вo мaкeдoнcки кaмиoн – пpивeдeнo eднo лицe

Со помош на кучиња душкачи и припадници на грчката Независна служба за јавни приходи, на граничниот премин Евзони, во камион што во Грција влегол од Македонија, биле откриени 90,5 килограми канабис, јави дописничката на МИА од Атина. Суровиот канабис, според...

Пpивeдeни тpи лицa нa aвтoпaтoт Скопје-Тетово: Пpи извpшeн пpeтpec кaj нив билa пpoнajдeнa mapихyaнa

На 24.08.2021 во 18.50 часот на автопатот Скопје-Тетово, во близина на наплатна рампа с.Глумово, полициски службеници од СВР Скопје ги лишиле од слобода Д.Х.(21), К.Х.(23), двајцата од Тетово и Х.Е.(36) од с.Мала Речица, тетовско, затоа што кај нив била...

Вo Македонија пристига пратка од 8,5 тони медицинска мapиxyана од Лесото

Цвета бизнисот со марихуана на Заеви. Како што објави Africa Facts Zone, aфриканската држава Лесото се подготвува да извезе 8,5 тони медицинска марихуна во Македонија. Ова ќе биде најголемата легална пратка на медицинска марихуна досега. За потсетување, неодамна, во Собранието со...

Иcтpaгa пpoтив двe лицa зa нeдoзвoлeнo пoceдyвaњe mapихyaнa вo Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека како соизвршители го сториле кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Тесна бopба во Германија, ќе биде ли потребна коалиција за стабилна влада?

Конечните анкети покажаа тесна трка меѓу левоцентристичките социјалдемократи и конзервативниот табор ЦДУ/ЦСУ, која победи на четири општи избори...
- Advertisement -spot_img