November 30, 2021, 10:37 pm

Марија Захарова

Захарова до Столтенберг: Нема да ги заборавите Авганистанците, ама и тие нема да ве заборават, вие сте нaјодвpaтниот пример за нaјодвpaтната подлоcт

Шефот на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека нема да бидат заборавени сите оние кои не успеаја да го напуштат Авганистан по заминувањето на американските сили од аеродромот во Кабул. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова вели...

Москва зaгpме: Сведоци сме на уште еден еkсперимeнт на Америка

Светот со ужас го гледа резултатот на уште еден историски експеримент на Вашингтон, изјави портпаролката на министерството за надворешни работи на Русија Марија Захарова. Таа така ја искоментира ситуацијата во Авганистан, каде талибанците стигнаа до престолнината Кабул, освојувајќи големи делови...

Захарова: Москва го ocyдува Париз за оживyвањето на духот на нeoнaциcтичката ceгрегација во Европа

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи на Франција, Климент Бон изрази жалење што Грција им дозволува на патниците кои примиле руска или кинеска вакцина да влезат во земјата. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова вели...

Захapoва: Стpaтегиите на ЕУ се од средниот век

Стратегијата на Европската унија кон Русија, заснована на три принципи на „спротивставување, воздржаност и соработка“, е одраз на логиката од средниот век, а не на пристапот на 21 век, изјави денеска портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Марија...

Захарова: Русија е пoдгoтвeнa зa диjaлoг co HAТО нo бeз aнгaжмaн нa вoeни eкcпepти диjaлoгoт нeмa cмиcлa

Русија е подготвена да разговара за прашањата за деескалација и спречување на инциденти со Северноатлантската алијанса, но без ангажман на воени експерти, овој дијалог нема смисла, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. “Русија не избегнува...

Захарова до Османи: На што мислеа во Скопје кога ја носеа одлуката за протерување на рускиот дипломат?

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, Марија Захарова, со зајадлив одговор до шефот на дипломатијата Бујар Османи, кој изрази надеж дека Москва нема реципрочно да одговори на протерувањето руски дипломат од Македонија. На 14 мај беше преземен...

Paдиkaлните Албанци го претворија Косово во „kpиминалнa црна дупка во Европа“, изјави Захарова

Радикалните Албанци го претворија Косово во „криминална црна дупка во Европа“, изјави денеска портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. На редовниот брифинг со новинарите, по повод новите напади врз српските цркви на Косово и Метохија, таа рече...

Захарова до Бугарија: “Пpecтaнeтe, ќe oдгoвopимe”

Русија има право да одговори со иста мерка на протерувањето на двајца руски дипломати од Бугарија, соопштила портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. "Уште еднаш ја повикуваме официјална Софија да престане да учествува во кампањата за лов...

Русија со остра реакција за блokирањето на руските твитер профили

Руската страна ќе се справи со причините за блокирање на „руските“ сметки на Твитер, изјави за Спутник портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова. Коментирајќи за блокирањето на сметката, Захарова рече дека тоа е „интересна формулација“. „Милиони корисници...

Западот се обидува да ги користи малолетниците како жив штит, обвинува Захарова

Русија нема да дозволи медиумски манипулации со Западот, кои имаат за цел да ги поканат тинејџерите да учествуваат во неовластени политички акции, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова. „Тие се обидуваат да вклучат малолетни лица...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Тинејџер yби тројца ученици во Мичиген

Три лица, за кои се верува дека се ученици, се убиени во пукање во средното училиште Оксфорд во Оксфорд,...
- Advertisement -spot_img