October 16, 2021, 10:22 pm

матура

Државната матура во Србија се одложува за уште две години

Вечерва Собранието на Србија ги усвои измените и дополнувањата на Законот за средно образование со кои се одложува воведувањето на таканаречениот испит за државна матура за уште две години. Министерот за образование, наука и технолошки развој, Бранко Ручиќ, во дискусијата...

Матурантите излажани: Државната матура ќе се полага како што сакаат надлежните, а не како што бараа матурантите

Пандемијата предизвикана од КОВИД-19 имаше големо влијание врз секојдневниот живот особено врз образованието. Кога станува збор за образование не може, а да не се споменат матурантите, односно начинот на полагање на државната матура. Имено матурантите подолг период излегуваа на...

Заев се пофали: Нашол решение за државната матура

Претседателот на Владата Зоран Заев попладнево ги прими претставниците на Сојузот на средношколци во насока на продолжување на разговорите и изнаоѓање решение за нивните барања за модифицирање на државната матура. На средбата, на која присуствуваа и директорката на Државниот испитен...

Средношколците прифатија компромис, но бараат да се исполнат неколку услови

Матурантите го прифатија решението кое го договараа на средба со премиерот Зоран Заев, соопшти Сојузот на средношколци. Искрено веруваме дека компромисот што го постигнавме ги задоволува нашите два клучни принципи: квалитетот на образованието и интересот на учениците, се вели во...

Царовска: Државна матура ќе се полага, нема ниту намалување на бројот на предметите за полагање

Концепцијата на матурата не може да се менува во од. Учениците се запишале и знаат дека ќе ja полагаат по таа матура. Ќе направи проблем при успис на факултетите, при упис надвор на факултетите, затоа што концепцијата е државна...
- Advertisement -spot_img

Latest News

НACA ja лaнсиpaшe „Лycи“ – лoвeц нa acтepoиди

Американската вселенска агенција НАСА лансираше летало кое треба да ги проучува тројанските астероиди во орбитата на Јупитер. Откако беше...
- Advertisement -spot_img