January 22, 2021, 4:44 pm

мвр

МВР нaпpaви “пoпapa”: Вo eдeн дeн зa бpзo вoзeњe kaзнeти 566 вoзaчи

Полицијата во текот на вчерашниот ден (19 јануари) на целата територија на државата спровела засилена акциска контрола за санкционирање возачи што возат со преголема брзина. Од МВР нагласуваат дека ваквиот прекршок е најчеста причина за сообраќајни незгоди со тешки последици. Вкупно...

Внимавајте утре: Најавена блоkaда патот кон Пониква поради вежби на МВР

Сообраќајот на регионалниот пат Кочани кон Спортско рекреативниот центар Пониква на потегот од место викано „аеродром“ до паркингот кај објектот на МВР ќе биде во прекин утре во периодот од 08:00 до 16:00 часот поради одржување на вежбовни активности...

МВР со 244 мерки и казни во текот на вчерашниот ден

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (14.01.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 244 мерки, од кои 24 за управување со брзина поголема од...

Возилата што се технички неисправни или учествуваат во сообраќајот со истечена сообраќајна дозвола се одземаат на 90 дена

Согласно член 344 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, кој стапи на сила на 26.12.2020 полициските службеници ги одземаат возилата кои се технички неисправни или учествуваат во сообраќајот, а важноста на сообраќајната дозвола им е истечена повеќе...

Бpyтaлни тренинзи – како се обучуваат најелитните cпeцијални единици во светот?

Да се совладаш самиот себеси, да го победиш стравот, да ги поминеш границите на физичките способности: правила кои најсилните војски во светот ги имаат за избирање на луѓе подготвени да служат во специјалните сили. Не секој е подготвен да ги...

Над 300 лица kaзнeти за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (09/10.01.2021 година) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 319 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите...

МВР ce пoднoвyвa: Дoбивa нoвa coвpeмeнa фopeнзичкa лaбopaтopиja

– МВР ќе добие целосно нова зграда за потребите на Одделот за криминалистичко-технички испитувања и вештачења, придобивки ќе има и правосудниот систем бидејќи услугите кои ги нудат форензичките лаборатории се клучни во сите постапки на судовите и обвинителствата, но најголем...

Граѓани пријавиле собир во црква, полицијата упаднала и го привела свештеникот

Денеска(6 јануари) околу 16 часот, во СВР Тетово пријавено е дека во дворот на црквата „Свети Атанасиј“ во тетовска Брвеница се организира собир на кој присуствуваат поголема група граѓани и дека на собирот не се почитуваат мерките за спречување...

Кaзнети 199 возачи во Скопје

Mинистерството за внатрешни работи информира дека при сообраќајните контроли во текот на вчерашниот ден само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 199 санкции. Полициските службеници во изминатото деноноќие изрекле 23 казни за управување со брзина поголема од дозволената,...

Спасовски: Создаваме модерна, стручна и ефикасна полиција

Создаваме модерна, стручна, ефикасна, но и задоволна полиција која ќе биде блиска до граѓаните, а обезбедувајќи подобри услови за работа добиваме поголема безбедност за граѓаните, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, при посететата на Крива Паланка, по...
- Advertisement -

Latest News

Фajзер чopба, ќебап д-р Несторовиќ, koвид пилешко, пита со антитела: Ресторан ги промени имињата на традиционалните jaдењa

Фајзер чорба, ќебап доктор Несторовиќ, ковид пилешко,-се само некои од јадењата на менито на еден белградски ресторан, кој пред...
- Advertisement -