September 27, 2021, 11:18 am

мвр

Вaжнo извecтyвaњe oд МВР: Утpe дoбap дeл oд Скoпje ќe бидe зaтвopeн зa cooбpaќaj – eвe зa штo ce paботи

На 22.09.2021 (среда) со почеток од 11.00 часот, во организација на Град Скопје–Сектор за сообраќај, ќе се одржи настан под наслов „Ден без автомобили" организиран со цел одбележување на Европската недела на мобилност 2021. Трасата на движење ќе се одвива...

Детали од МВР за инцидeнтот во модyларната болницa во Прилеп

На 18.09.2021 од Општата болница Прилеп во СВР Битола - ОВР Прилеп било пријавено дека обезбедувањето на болницата забележало дека насилно бил оштетен механизмот за затварање на вратничето од електричното ормарче со осигурачи, поставено пред влезот на модуларната болница...

Извecтyвaњe oд МBP: Измeнeт cooбpaќaeн peжим утpe вo Скопје од 09:00 до 14:00 чacoт

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните на Скопје дека поради промена на терминот за одржување на манифестацијата "Вело Фиеста" изменет режим на сообраќај во главниот град на 19.09.2021 ќе има во периодот од 09 до 14.00 часот, а...

(Видео) МВР co дeтaли зa физичкaтa пpecмeткa вo нaceлбa Киceлa Вoдa

На 17.09.2021 околу 12.25 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Борис Трајковски“, поради недоразбирање во сообраќајот, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Д.П.(26) и М.Д.(63), двајцата од Скопје. На лицата им се сочинети записници...

Зaeдничкa ceдницa нa мaкeдoнcкaта и кocoвcкaтa влaда – пoceбeн peжим нa coобpaќajoт дeнec

Во Скопје ќе се одржи меѓувладина седница помеѓу македонската и косовската влада. Од тие причини од МВР информираат дека ќе преземат мерки за посебен режим на сообраќајот на сообраќајниците на поширокото централно подрачје. Полицијата апелира до сите граѓани да ги почитуваат...

3aпленета дpoга вредна 70.000 евра, пpивeдени три лица

Полицијата денеска во дебарско пресече меѓународен транспорт на дрога и заплени марихуана вредна околу 70.000 евра, дознава МИА од извори во истрагата. Според истите извори, приведени се три лица. Од МВР потврдуваат дека имало акција, но детали најавуваат за утре

(Видео) Спасовски: МВР е инcтитyциja кoja штo пpeтcтaвyвa зaштитник нa cлoбoдитe и пpaвaтa нa гpaѓaнитe

Македонската полиција беше дел од свеченото дефиле пред Собранието на Република Македонија, по повод јубилејот 30 години независност. -МВР е институција која што претставува заштитник на слободите и правата на граѓаните, на нивната сигурност и безбедност, како и на сигурноста...

(Видео) МВР иcтpaжyвa и нajaвyва caнкции зa бeзбeднocниoт пpoпycт зa вpeмe нa нacтaнoт нa Дeнoт нa нeзaвиcнocтa

Прославата одржана за Денот на независноста помина со низа пропусти меѓу кои во јавноста највпечатливи беа неинтонирањето на македонската химна на самиот почеток од манифестацијата, но и големиот безбедносен пропуст. Курир вчера објави дека во моментот кога претседателот на државата Стево...

Детали од МВР за жената што избега од Инфективното одделение во Гостивар

Педесет и деветгодишна жителка на скопско село, позитивна на „ковид-19“, вчера (30 август) околу 13.00 часот самоволно го напуштила гостиварското Инфективно одделение, излегувајќи преку прозорецот, информираат од МВР. Набргу потоа, таа била пронајдена и вратена на натамошно лекување. Се расчистува...

Од утре продолжува печатењето и издавањето лични карти – Владата го одобри подзаконскиот пропис усогласен со Законот за лична карта и со Законот за...

Владата на Република Македонија денеска ја одржа редовната 100-та седница со единствена точка на дневен ред на која беше разгледана Информација за надминување на актуелната состојба во врска со издавање на обрасците на новите лични карти. Соодветно на информацијата,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Kaмиoн ce извpтe нa бyл. „Бopис Тpaјкoвcки“ – coобpaќajoт вo зacтoj

Извртен камион претпладнево предизвика застој во сообраќајот на булаварот „Борис Трајковски“, на потегот каде што извршуваат градежни работи за...
- Advertisement -spot_img