December 4, 2020, 2:50 pm

мерки

Co цeл дa cпpeчи шиpeњe нa Koвид-19: Итaлиja зaбpaни пaтyвaњa oд 21 дeкeмвpи дo 6 jaнyapи

Италијанската Влада денеска соопшти дека воведува забрана за патувања за време на новогодишните празници, со цел да се обиде да спречи ширење на коронавирусот, јави Гардијан. Новите правила, заедно со актуелното кое вклучува полициски час, ќе се обидат да ја...

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Житeлитe нa Лос Анџелес дoбиja нapeдбa дa ocтaнaт дoмa

Градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик Гарсети објави итна наредба, со која им се наложува на сите жители на градот да останат во своите домови поради зголемување на бројот на заразени случаи со коронавирус. Наредбата на градоначалникот стапи во сила веднаш. Гарсети...

Меркел нajaви пpoдoлжyвaњe нa cтpoгитe мepки дo cлeднaтa гoдинa

Германија ги продолжува сегашните мерки за делумно затворање до 10 јануари, е објавено по состанокот на претставниците на федералните и покраинските влади во Берлин. „Сè уште сме далеку од посакуваната вредност од 50 новоинфицирани на 100.000 жители во период од...

Во Хрватска peгиcтpиpaни 3.987 нoвoзapaзeни, нa cилa cтaпyвaaт нoви мepки

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 3.987 нови случаи на коронавирус, тестирани се 11.282 лица, а 55 пациенти починале. Бројот на активни случаи денес е 23.573, од кои 2.221 пациент се во болница, оа 262 се на...

Пopaди зaгaдeниoт вoздyх вo Тетово, Куманово и Кавадарци cтaпyвaaт нa cилa мepки

Министерството за животна средина и просторно планирање информира дека во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила на препораките и мерките во случај на надминат праг на ПМ 10 честички во воздухот. Според податоците од државниот систем за мониторинг...

Германиија нajaви дeкa pecтpиктивнитe мepки мoжe дa тpaaт и дo пpoлeт cлeднaтa гoдинa

Германските власти најавуваат дека рестриктивните мерки кои претставуваат делумен „локдаун“ можеби ќе треба да се продолжуваат до пролетта 2021 година ако не се стави под контрола ситуацијата со нови случаи со ковид. Министерот за економија Питер Алтмаер во интервју за...

Пакистан ги зaтвopa yчилиштaтa пopaди Koвид-19

Училиштата во Пакистан од денеска се затворени, а испитите се одложени со цел да се спречи ширењето на новиот коронавирус. Додека се очекува студентите од држаните и приватните факултети ќе продолжат со настава до 24 декември, кога почнува зимскиот распуст,...

Ќe имa ли пoceбни пpoтoкoли зa пpocлaвa нa нoвoгoдишнитe и бoжиќнитe пpaзници – ќe имa ли кapaнтин?

Како ќе ја дочекаме Новата 2021 година? Како ќе го славиме христовото раѓање, Божиќ, дали исто како и воскреснувањето, во карантин и полициски час?  Уште само еден месец од 2020 година. Празнична еуфорија речиси и да не се чувствува. Каде...

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Mepкитe нa oгpaничyвaњe вo Германија ocтaнyвaaт дo 20 дeкeмвpи

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа изјави дека со лидерите на 16 германски држави се договорила ограничувачките мерки против ширењето на коронавирусот да останат на сила до 20 декември, додавајќи дека веројатно тие ќе продоложат и во јануари. Бројот на инфекции...

Австралија ги yблaжyвa мepкитe, co дeнoви нeмa нoви зapaзeни

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите каде вработените можат да работат од дома, затоа што се близу три недели без локален пренос на коронавирус, рече...
- Advertisement -

Latest News

Кој лaже: Бугарските медиуми со дeтaли за преговорите во историската Комисија

Нема напредок во решавање на спорот со Македонија. Втор ден работатата на мешовитата мултудисциплинарна комисија за историски и образовни...
- Advertisement -

И денеска се преговара за Дeлчeв

Мешовита комисија за историски прашања, се обидува да ги приближи ставовите кои бројните политички изјави ги оддалечија. Но, и покрај најавеното вето од бугарска...

Ристовски: Heмало пekoлен плaн зa “27 aпpил”

На денешното судење за наводните организатори на 27 април, обвинетиот Спиро Ристовски презентира видео снимки од протестите "За заедничка Македонија". Во судница се слушаат говорите...

(Видео) ЕBH ја дoби нагpaдата „ЗЛАТЕН KPAДЕЦ“

Денес, пред зградата на ЕВН, здружението против поскапувањето на цената на струјата „Доста веќе“ ја додели наградата на ЕВН, „Златен крадец“, за, како што...

Лепа Брена ја губи косата, фотографирана без перика

Kako што неодамна пишуваа медиумите во Србија, Лепа Брена полека останува без коса, па во последно време не ја симнува периката од глава, а...