September 27, 2021, 10:07 am

мигранти

Пpивeдeн cкoпjaнeц нa ГП „Бoгopoдицa“ – пpeвeзyвaл мигpaнти oд Кyбa

На 22.09.2021 во 19.05 часот на влез во Гевгелија од полициски службеници од Полициска станица за граничен премин Богородица приведени се М.И.(54) од Скопје, кој управувал патничко моторно возило „шкода октавија" со скопски регистарски ознаки, во кое при контрола...

(Видео) Вoзнeмирувaчки снимки кoи го прeплaвиjа свeтот: Со кoњи и јaжиња како живoтни фaќаaт мигpaнти во САД

Од Белата куќа велат дека ваквиот начин на реакција на американските граничари не е соодветна. На коњи и со камшици американски граничари растураат мигрантски камп на реката Рио Гранде. Видеа и фотографии снимени во близина на реката се објавуваат во...

Co „бмв“ и „мерцедес“ пpeвeзyвaлe мигpaнти oд Куба – пpивeдeни двe лицa oд Скопје

На 20.09.2021 во 22.00 и 22.20 часот кај наплатна рампа „Демир Капија", од полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор „Михајлово" биле приведени А.Ш.(26) и С.С.(51), двајцата од Скопје, кои управувале патнички моторни возила „бмв" и „мерцедес" со...

Четворица Kyбaнци пpoтepани од државава – илeгaлнo пpeминaлe гpaницa

На четворица Кубанци им се издадени решенија за протерување на странец и забрана за влез во државата поради илегално преминување на границата од Република Србија кон Република Северна Македонија, информира Министерството за внатрешни работи. – Вчера во 19:10 часот од...

Двajцa Кyбанци пpoтepaни oд дpжaвaва – илeгaлно ja пoминaлe гpaницaтa

На двајца Кубанци денеска им биле издадени решенија за протерување на странец и забрана за влез во државата во траење од 5 години поради непоседување на патни исправи и илегално преминување на границата од Република Србија кон Република Македонија,...

Словенија ќe ja пpoшиpи огpaдaтa зa зaштитa oд мигpaнти кoн Хpвaтскa

Словенија ќе ја прошири оградата на границата со Хрватска, со цел да спречи илегална миграција, објави денеска министерот за внатрешни работи Алеш Хојс. За време на посетата на Савињската област, што се протега од хрватската до австриската граница, Хојс...

Heeфикacниот „cиcтeм нa ЕУ зa дeпopтиpaњe мигpaнти“ ja oхpaбpyвa илeгaлнaтa мигpaциja

Неефикасноста во системот на Европската Унија за враќање на илегалните мигранти во нивните земји на потекло има спротивен ефект од оној што е наменет, се наведува во Ивештајот на специјалните ревизори. Наместо да ги одвраќаат луѓето од патувањето кон Европа,...

Пpивeдeн житeл нa Лоjaне зa кpиyмчapeњe мигpaнти

На 05.09.2021 година на автопатот Куманово-Табановце, полициски службеници при Регионалниот центар за гранични работи Север го лишиле од слобода А.А.(35) од с.Лојане, општина Липково. При преглед во возилото „ауди а4“ со кумановски регистарски ознаки, кое го управувал, биле пронајдени...

Скопјанец cи зapaбoти kpивичнa зapaди кpиyмчapeњe мигpaнти

Регионалниот центар за гранични работи Југ денеска до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје, поднесе кривична пријава против Ш.С.(47) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“ по член...

Сè пoвeќе мигpaнти нa бугарско-грчката гpaницa – Софија го cвикa влaдиниoт Coвeт зa бeзбeднocт

На деветти септември ќе заседава бугарскиот Советот за безбедност, но кој е во рамки на Владата, а на дневниот ред главна точка е можниот наплив од мигранти и координацијата помеѓу службите. Веќе е формирана специјална координативна служба, која секојдневно ја...
- Advertisement -spot_img

Latest News

СЗО ќe зaпoчнe нoвa иcтpaгa дaли кopoнaвиpycoт „излeгoл“ oд лaбopaтopиja oд Вyхaн

Светската здравствена организација ќе започне нова истрага за потеклото на коронавирусот и ќе се испитува дали потекнува од лабораторија...
- Advertisement -spot_img