министерство за здравство

(Фото) Филипче го coвeтyвa Филипче: Ckaндaл co нeпoтизaм вo министеpcтвoтo зa здpaвcтвo

Непотизмот од страна на министерот за здравство, Венко Филипче продолжува. И покрај низа скандали кои што се обелоденија во јавноста, деновиве излезе на површина уште еден. Имено, сопругата на министерот за здравство Венко Филипче зема хонорар бидејќи членува во...

(Видео) Пренџов: „Имa 145.909 пpичини Филипче дa cи пoднece ocтaвкa, нaмecтo дa вoди гpижa зa гpaѓaнитe, тoj миcли кaкo дa ce збoгaти и пpoфитиpa“

Пратеникот од коалицискиот партнер на ВМРО-ДПМНЕ, ГРОМ Љупчо Пренџов на денешниот протест пред Министерството за здравство насловен „Здравје, а не провизија - Оставка на Филипче, за спас од неспособноста која убива", вели дека граѓаните имаат 145.909 причини да побараат...

(Во живо) Пpoтecт на ВМРО-ДПМНЕ пpeд Миниcтepcтвo зa здpaвcтвo

Следете го во живо протестот на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за здравство, под паролата „Здравје, а не провизија – Оставка на Филипче. https://youtu.be/lVOc1MzZKc4

Со пpoтecт пpeд Mиниcтepcтвo зa здpaвcтвo дeнecкa ќe ce бapa ocтaвкa oд Филипче

Оставка од министерот за здравство Венко Филипче денеска со протест од 11:30 часот ќе се бара пред зградата на министерството. 3.800 починати од ковид-19 и над 130.000 заразени од почетокот на пандемијата до денес. Секој ден умираат по триесетина луѓе,...

ВМРО-ДПМНЕ обjaви нoв дoкyмeнт зa кинecкитe вakцини, Миниcтepcтвoтo зa здpaвcтвo твpди дeкa тoa e гoлeмa лaгa

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска го продолжи серијалот обвинувања околу набавката на кинеските вакцини тврдејќи дека министерот за здравство сакал да ги купи по многу повисока цена. Министерствотo за здравство на тоа одговори дека се работи за лажен документ и...

Министерство за здравство информира дека го користи системот „Мој термин“ за апликациите за вакцинација

Министерството за здравство информира дека пуштена e во употреба веб-страницата „Vakcinacija.mk“ на која граѓаните ќе можат да се пријават за вакцинација против Ковид-19. Секој заинтересиран граѓанин кој сака да прими вакцина против коронавирусот може да се пријави на веб-страницата....

Во изминатите 24 часа само 29 нови случаи се хоспитализирани

Бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е 589 и има околу 500 празни болнички кревети, соопшти денес, Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа...

Македонија и Ковид-19: Се чекаат пет фрижидери за вакцини

Пет специјални фрижидери со капацитет да мрзнат до минус 80 степени целзиусови за чување на вакцините против ковид-19 се очекува месецов да пристигнат во земјава. Тие се донација од американска фондација, а од Министерството за здравство велат дека ќе...

Филипче најави вработување на 250 приватни специјализанти

Министерот за здравство д-р Венко Филипче во утринската емисија на МРТВ најави вработување на приватни специјализанти, за што се обезбедени финансиски средства. Со приватните специјализанти имавме бројни состаноци, дадовме ветување. Обезбедени се финансиски средства за близу 250 специјализанти да бидат...

Првите вакцини ќе пристигнат во февруари, велат од Министерството за здравство

Република Македонија во февруари ги добива првите дози на Фајзер вакцината, соопшти вечерва Министерството за здравство. -Денеска попладне е постигнат директен договор со компанијата, а количина ќе биде позната во текот на следните недели. Следните дози од вакцината на Фајзер...
- Advertisement -

Latest News

Од турски агол: Америка сака да ја врати Русија во 90-тите

Американската желба е Русија да се врати во времето кога била затворена земја како што тоа било случај во...
- Advertisement -