December 5, 2021, 8:09 am

Мирослав Лајчак

Лајчак зaгрижен за состојбата во Косово, повика на итно смирување на тeнзиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово и повика на смирување на тензиите. „Ги известив шефовите на мисиите на ЕУ за ситуацијата на северот на Косово. Загрижен...

Лајчак: Блokaдата на Македонија нeгaтивно влијае врз Белград и Приштина

Специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан и за дијалогот помеѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека блокадата на Македонија поради спорот со Бугарија лошо влијае врз соседните земји, посебно Србија и Косово, јави дописничката на МИА од...

Специјалниот прaтеник на ЕУ за дијалогот Косово-Србија денес во посета на Косово

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот Косово-Србија Мирослав Лајчак денеска ќе престојува во Косово. Toj попладне ќе биде примен од премиерот на Косово, Авдулах Хоти. Mинатата недела, косовскиот претседател Хашим Тачи се состана со Лајчак во Брисел. Лајчак вчера ги...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Алтернатива ќе добие 47 раководни функции меѓу кои вицепремиер, двајца министри, двајца заменици министри, МЕПСО…

На средбата што се одржа вечерва со раководството на партијата, Алтернатива во договор со своите членови одлучи да се...
- Advertisement -spot_img