December 2, 2021, 5:49 am

модуларни болници

Миниcтepcтвo зa здpaвcтвo ce oглacи: ДCЗИ нe кoнcтaтиpa нeдocтaтoци вo мoдyлapнитe бoлници

Министерството за здравство информира дека Државниот здравствен и санитарен инспекторат го заврши вонредниот инспекциски надзор и до министерот за здравство д-р Венко Филипче ја достави следната информација за извршен вонреден инспекциски надзор во модуларните болници на територија на Република...

Министерката Јагода Шахпаска ќe cвeдoчи вo иcтpaгaтa зa нaбaвкaтa нa мoдyлapнитe бoлници?

По инцидентот во Тетово се отворија многу прашања, околу набавката и безбедноста на ковид-модуларните болници низ земјава. Во моментов, паралелно се водат две истраги, една за причините и одговорноста за трагедијата во Тетово, друга за набавката на болниците. Обвинителката Вилма...

Ќе се истражуваат јавните набавки за изградба на сите модуларните болници

Трагичниот настан што се случи во Тетово иницираше Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција согласно своите надлежности да отвори предмет по допрен глас. Постапката е во насока на проверка на спроведувањето и реализацијата на јавните...

(Видео) Чибишев: Мoдyлapнитe бoлници нe ce кaпaцитeти вo кoи мoжe дa ce пpyжa интeнзивнa мeдицинcкa нeгa

Се отвора едно многу сериозно прашање: Зошто ние како држава, како здравствен систем се ослонивме на модуларните болници? Ние имаме одредени капацитети по инфективните одделенија, по интернистичките одделенија, каде што можевме да хоспитализираме вакви пациенти на кои им е...

Филипче: Bo тek ce пoдгoтoвкитe зa вakцинaциja вo Мoдyлapнaтa 6oлницa, ќe ce paбoти вo двe cмeни

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил информираше дека во тек се подготовките во Модуларната болница каде од среда треба да започне вакцинацијата против Ковид-19. – Вакцинацијата ќе се одвива на пет вакцинални позиции, а во тимовите за имунизација...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...
- Advertisement -spot_img