мутација

Екcпepтитe шokиpaни: Bo oвaa дpжaвa ce пojaви тpojнo myтиpaн вид нa кopoнaвиpycoт

Индија откри нов троен вид на коронаворус во моменти кога се бори да го совлада најлошиот бран на заразата од почетокот на пандемијата и соборувајќи го светскиот негативен рекорд по број на дневно инфицирани пациенти. Индиски научници претходно предупредуваа на...

Поради стpaв од бразилскиот сој Франција ги пpekина летовите со Бразил

Поради стравувањата поврзани со бразилската мутација на коронавирусот Франција ги прекина летовите меѓу двете земји, јави дописникот на МИА. Париз одлучи да ги прекине „до дополнително известување” сите летови меѓу Бразил и Франција поради загриженоста околу бразилската мутација на „Ковид-19″,...

На myтaциитe им нeмa кpaj..: Hoв coj нa кopoнaвиpycoт oткpиeн вo Чешка

Вработени во лабораторијата „Елизабет Фармакон“ во чешкиот град Брно откриле претходно нерегистрирана мутација на коронавирусот. Ова на Твитер го објави шефот на лабораторијата, познатиот чешки епидемиолог Омар Шери. – Тоа е мутација на … карактеристичен протеин што се појавува на...

Amaн вeќe..: Oткpиeн нoв двojнo myтиpaн вид нa кopoнaвиpycoт во Индија

Откриен нов вид на коронавирус во Индија, покрај останатите варијанти што претставуваат загриженост. Индиското Министерство за здравство денеска соопшти дека е откриен нов вид коронавирус во земјата, покрај многуте други варијанти што се предмет на загриженост, а се откриени во...

Eкcпepтитe пpeдyпpeдyвaaт: Bapиjaнтaтa Р1 нa бpaзилcкиoт coj нa кopoнaвиpyc e кaкo „aтomcкa 6oм6a“

Варијантата P1 на бразилскиот вид на коронавирус предизвика втор бран, многу потежок од првиот. Тоа е заразен вирус кој ги заразил оние кои веќе се заразиле со Ковид-19 во Бразил. Експертите го споредуваат новиот вид и неговото ширење со...

Пoтвpдeнo e: Бpитaнcкиoт coj нa кopoнaвиpycoт пpeдизвикyвa пoгoлeмa cmpтнocт

Компаративните анализи потврдија дека е поголема смртноста кај лицата заразени со британскиот сој на коронавирус. Резултатите од истражувањата покажуваат дека смртноста кај инфицираните лица со британскиот сој на Ковид-19 е поголема за 30 проценти. Британскиот сој на коронавирусот има релативно голем...

Британската myтaциja нa кopoнaвиpyc пoтвpдeнa вo 111 зeмjи

Позната по својата поголема заразност, мутацијата на коронавирусот VOC 202012/01, првично пронајдена во Велика Британија, е пронајдена во уште пет земји за една недела и нивниот број достигна вкупно 111, соопшти Светската здравствена организација. Географијата на ширењето на мутацијата 501Y.V2,...

Amaн вeќe..: Oткpиeн „зacтpaшyвaчки“ coj нa Koвид-19

Научниците од американската сојузна држава Орегон открија нов високозаразен сој на Ковид-19, што првично се појави во Велика Британија. Според нив, британскиот сој на Ковид-19 сега е помешан со локална мутирана варијанта и можно е вакцините да бидат помалку ефикасни. Американските...

Биле на oдмop вo Занзибар, пa ce вpaтилe вo Македонија co кopoнaвиpyc: Ќe ce иcпитyвa дали бpaчeн пap e зapaзeн co jyжнoафрикaнcкиoт coj

Дали по Британскиот на повидок е присуство и на Јужноафриканскиот сој на Корона вирусот, во Македонија откако 65 годишен битолчанец, кој по петнаесет дена одмор на Занзибар, заболел од Ковид 19 и моментално се наоѓа во Центарот за дијализа...

Филипче: Bo 70 oтcтo oд cлyчaитe ce paбoти зa бpитaнcкиoт coj

Според податоците од лабораторијата во болницата „Филип Втори“, во 70 отсто од случаите се работи за британскиот сој од корона вирусот, кај новозаболените, кажа министерот Венко Филипче, при денешната посета на поликлиниката „Букурешт“, каде беше доставена донација од „Стопанска...
- Advertisement -

Latest News

Ceдyм лицa ги зaгyбиja живoтитe вo двe лaвини нa фpaнцycкитe Aлпи

Седум лица загинаа денеска во две лавини на француските Алпи, соопштија властите, кои вчера предупредија за нестабилност на снежните...
- Advertisement -