набавка

Пpoдoлжyвa пpoцecoт нa вakцинaциja, aкo имa пoтpeбa вakцини ќe ce нaбaвyвaaт и oд „Topлaк“

Продолжува процесот на вакцинација во земјава. Досега, заклучно со 18 април вакцинирани се 7020 здравствени работници со прва и 6750 со втора доза на вакцина против КОВИД-19. Од 31 март, кога почна вакцинацијата на населението за лицата над 73...

Австрија нaбaвyвa милиoн дoзи oд pycкaтa вakцинa

Австрија ги заврши преговорите за купување на руската вакцина против коронавирусот Спутник В и ќе набави милион дози, што ќе помогне за забрзување на процесот на имунизација, изјави австрискиот канцелар Себастијан Курц. Тој за набавката на Спутник В разговараше на...

Германија дaдe зeлeнo cвeтлo зa нaбaвкa нa „Спутник В“

По повеќе шпекулации, но и најави од германските надлежни дека ќе набавуваат руска вакцина против корона вирус, тоа и се случи. Имено, како што пренесоа некои странски агенции, главната германска Комисија за вакцинација на покраината Баварија ѝ одобри прелиминарна нарачка...

Вучиќ: Србија гo нaбaви aмepикaнcкиoт лek пpoтив Koвид-19

Александар Вучиќ во изјава за РТС зборуваше за вакцинацијата против коронавирус и најави кога ќе биде вакциниран, но спомена и нов лек наменет за оние кои се во загрозени категории и го добиваат коронавирусот. -Успеавме да набавиме американски лек. Со...

Зapeм?: Oдoбpeн дoгoвopoт зa нaбaвкa нa рycкaтa вakцинa

Владата вчера ме овласти да го потпишам договорот за набавка на вакцини од Русија. Имавме затворена седница. Договорот е практично по истиот принцип како што беа и останатите договори. Станува збор за количина од 100 илјади дози, истакна денеска...

Според Филипче: “He пoтфpливмe вo нaбaвкaтa нa вakцини, ниe имaмe eдeн oд нajпoдгoтвeнитe cиcтеми”

Министерот за здравство Венко Филипче потврди дека пристигнуваат 200.000 вакцини од Кина, и за истите кажа дека ќе бидат сигурен старт. Исто така, Филипче вели и дека ги следи предизвиците на останатите земји, но и тоа дека Македонија е...

Bо Авcтpија ce чyдaт: Kaкo тepopиcтoт дoдeкa зeмaл coциjaлнo нaбaвил opyжje?

Исламистичкиот терорист Кујтим Фејзулај, кој на 2 ноември уби четири и повреди повеќе од 20 лица во центарот на Виена, земал социјална помош и сместување од австриските власти, или поточно, тој добивал компензација од Бирото за вработување. Според весникот „Хауте“, терористот, наводно, добил...

Пpви вo Европа: Унгарија ќe нaбaви вakцини пpoтив кopoнaвиpycoт oд кинecки „Sinopharm“

Унгарската влада објави во петокот дека ден претходно постигнала договор со кинеската фармацевстска компанија „Sinopharm“ за набавка на вакцини против Covid-19. Со тоа Унгарија е прва земја-членка на Европска унија која ја одобри за употреба вакцината на „Sinopharm“. Владата ја критикуваше...

ЕУ пpeгoвapa со Фајзер и БиоНТек зa нaбaвкa нa yштe 100 милиoни вakцини

Европската Унија преговара со компаниите „Фајзер“ и „БиоНТек“ за да нарача уште 100 милиони дози од нивната вакцина против Ковид-19. Како што објавуваат европските медиуми, ЕУ, со 450 милиони жители, веќе нарача 200 милиони дози од вакцината „Фајзер/ БиоНТек“ и сега сака...

Македонија го нaбaвyвa лekoт кој дoкaжaнo ce cпpaвyвa co кopoнaвиpycoт

Владата денеска ќе одлучува за набавката на лекот Ремдесивир кој им помага на заразените од Ковид-19, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Тој соопшти дека земјава има обезбедено финансии за набавката на лекот кој е докажано дека им помага на...
- Advertisement -

Latest News

Актерот Јовановски им порачува: Џабе ги ykинувате учебниците, еден сончев ден ќе ви ги препечатиме

Џабе ги укинувате учебниците! Еден ден, еден убав сончев ден, ќе ги препечатиме. Во нив, со златни букви ќе бидат испишани,...
- Advertisement -