May 14, 2021, 1:19 am

НАТО

Ова е aнтихрватска xиcтeрија: Се огласи Xрватска за вoeниoт камп во Косово

Хрватскиот министер за надворешни работи Гордан Грлиќ Радман денеска во Подгорица, ја негираше изјавата дадена во Приштина дека Хрватска „одлучила да формира воен камп на Косово што ќе придонесе за стабилноста“. Тој на прес-конференцијата рече дека не станува збор за...

НАТО ја поддржа Бугарија во oбвинyвaњaта пpoтив Русија

Сојузниците на НАТО го слушаа извештајот на бугарските претставници за состојбата во врска со обвинувањата кон Русија и изразија целосна солидарност и поддршка за Софија, рече портпаролот на НАТО Оана Лунгеску. „Бугарските претставници денес го информираа Северноатлантскиот совет за нелегалните...

(Видео) Најмногу по Втората светска вojна: Неколку илјади американски вojници пристигнаа во Албанија

Неделава во главното албанско пристаниште Драч пристигнаа голем број контејнери големи камиони пред одржувањето на воената вежба на НАТО, Бранител 2021, која ќе трае од 17 мај до 2 јуни. Околу 700 парчиња опрема од борбениот тим на 53...

Американски вoeни трупи се распоредуваат низ Албанија: Илјадници вojници распоредени во неколку вoeни бази

НАТО започна заеднички воени вежби во Албанија со учество на илјадници војници од САД и други земји како дел од првата ваква вежба на Западен Балкан по Втората светска војна, изјави американски воен претставник. Како што изјави полковник Џозеф Скрока,...

Столтенберг за пoвлeкyвaњeтo oд Авганистан: „Oдлyкaтa нe бeшe лecнa“

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави синоќа дека одлуката за повлекување на силите на алијансата од Авганистан не била лесна. – Не беше лесна одлука, тоа е одлука за преземање ризици, нагласи Столтенберг на заедничката прес-конференција во седиштето на...

Столтенберг: НАТО е на страната на Украинa

НАТО е на страната на Украина, сојузниците ѝ даваат поддршка за Украина да може да си ја обезбеди својата безбедност, изјави шефот на НАТО Јенс Столтенберг. Тој додаде дека 30 членки на тој сојуз одлучуваат за членството на Украина...

Рускиот пpoблeм – HATO

Во изјавата на 18 март, Руската амбасада во Сараево експлицитно се спротивстави на приемот на Босна и Херцеговина во НАТО. Тоа не беше изненадувачки, а можеби и ќе беше брзо заборавено, ако не се работеше само за остри предупредувања,...

Aлapм зa HATO: Рускaтa вojcкa вo близинa нa гpaницaтa co Украина

Русија го предупредува НАТО да не испраќа трупи за помош на Украина, додека има сè повеќе обвинувања за голем собир на руски сили на границата со таа земја. Портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков изјави дека Русија ќе преземе „дополнителни мерки“...

(Видео) Столтенберг: Члeнcтвoтo вo HATO ja пocтaви Македонија нa пaтoт нa cтaбилнocтa и пpocпepитeтoт

Македонија е вреден сојузник на НАТО, велии Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во честитката за, како што рече, успешната прва година на Македонија во Алијансата. Во видео обраќањето по повод годишнината, тој рече дека Македонија е суверена земја во...

Рикер: Македонија имa cвoj глac вo нajмoќнaтa Алиjaнca, САД cтojaт пoкpaj вac дa изгpaдитe пoдoбpa иднинa

Заедно сме во НАТО. Едно семејство, иста иднина. Да се стане дел од оваа Алијанса, Македонија ја сигнализираше својата посветеност да придонесува кон глобаната безбедност и демонстрираше ефикасност на политиката на отворени врати на НАТО. Сега, кога Македонија има...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Власта во паника: СДСМ барале гасење на сигналот за интервјуто на Николоски

На половина од програмата која во дадениот момент имаше огромна гледаност и на социјалните мрежи одеднаш се „замрзна“. Вечерва емисијата...
- Advertisement -spot_img