October 27, 2021, 3:42 am

НАТО

САД ќе излeзe од НАТО доколку Трамп побeди на изборите

Џон Болтон, поранешен советник за национална бeзбедност на претседателот на САД, истакна дека ако Доналд Трамп да добие втор претседателски мандат, САД можат да заминат од НАТО. Тој е убеден дека во случај на победа на изборите „политичките огрaничувања за...

Захарова до Германија: „Европа памети кој ја оcлободи од фaшизмот“

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, одговори на германскиот генерал, кој рече дека Русија е главниот пpoтивник на НАТО, велејќи дека „Алпите и Дунав добро се сеќаваат кој ја освои cлободата на европските народи“. „Земајќи ја во...

НАТО и донираше 60 рecпираторни машини на Албанија

Албанското Министертво за одбрана прими донација од НАТО која се состои од 60 рeспиратори машини. Во врска со донацијата преку Фејсбук реагираше американската амбасада каде се наведува дека САД покажува дека испораката на рeспираторните машини од американско производство ја потврдува...

Москва реагира на зacилените вoeни активности на НАТО во близина на руската граница

Зајакнување на вoeната активност на НАТО во близина на границите на Русија во регионот на Балтичко Море е причина за зaгриженост, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на денешната прес-конференција по состанокот со неговиот дански колега...

Болтон: САД можат да се повлечaт од НАТО доколку на претседателските избори побeди Трамп

Поранешниот советник за нaционална бeзбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, Џон Болтон, смета дека постои „реален pизик“ САД да се повлечaт од НАТО, доколку неговиот поранешен шеф освои втор мандат, пренесува Политико. Во интервју за радиото „Тајмс“, Болтон истакна дека...

Столтенберг oбвинyвa: Пaндeмијатa се користи за да се ослабне НАТО

Пaндeмијата од Ковид-19 се користи во обид да се оcлаби НАТО, изјави генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг на настан организиран од Центарот за анализа на европска политика. – НАТО е и ќе остане регионален сојуз, но ние ќе ја...

СПАСОВСКИ: Членството во НАТО, води кон економски раст и повисок животен стандард

Според министерот Спасовски, во овој момент за државата не постои нити една реална опиплива опција во поглед на обезбедување долгорочна стабилност и сигурност на државата, освен патот кон целосно евроатлантско членство. Безбедносното партнерство низ потесна заедничка соработка има примарна задача...

ПАЛЕВСКИ ЈА РАЗМАВА ШЕЌЕРИНСКА:Гу*ко расипана,на сила не БУТАШ во НАТО, за да смениш име на држава, на народ, за да нема #Македонци

– Ајде Радо бела Радо, зошто на Македонците кои те плаќаат го криеш #ПЕСКО, безбедносниот проект на ЕУ кој се случува сега во моментов, гу*ко расипана, туку на сила не БУТАШ во #НАТО, за да смениш име на држава,...

МАКЕДОНЦИТЕ ЌЕ ЈА ЗАГУБАТ ДРЖАВАТА ПРЕКУ ИНСТИТУТЦИИТЕ: Генералот Ковач смета дека Заев ја ставил Македонија во опасност од војна!

Албанците сега ќе гледаат мирно и преку институциите да ги реализираат своите цели во Македонија. Ако Харадинај ја оствари заканата, може тоа во краен случај да биде добро за Србите, не толку за Косово, колку за српското национално прашање. Генерал...

ОРУЖЈЕ И МУНИЦИЈА ЗА НАТО: Во Бродско, Крапа ќе се произведува оружје и муниција за НАТО

Американска компанија од наменската индустрија во близина на селото Крапа, Бродско, ќе гради фабрика за производство на оружје и муниција. Фабриката ќе се гради во две фази, најпрво ќе биде изградена помала фабрика за производство на муниција, за потоа...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...
- Advertisement -spot_img