October 21, 2021, 12:47 am

НАТО

Рама пpaшa зoштo дpyгитe члeнки нa HAТО нe ги cпacyвaaт Aвгaниcтaнцитe?

Албанскиот премиер Еди Рама за ситуацијата во Авганистан и згрижувањето на многу авганистански граѓани во Албанија се осврнува во подолга статија, бидејќи, како што вели, „нивните животи се загрозени од талибанците“, јави дописничката на МИА од Тирана. „Знаеме дека стравот...

Го пpeдyпpeдивме НАТО: Се огласија Талибанците за тepopиcтичkиот нaпaд во Кабул

Талибанците денеска објавија дека тие биле тие што го предупредиле НАТО за потенцијална терористичка закана насочена кон аеродромот во Кабул. „Заканата не беше прецизирана“, рече Муџахид во интервју, додавајќи дека планот е да предизвика хаос и насилство на аеродромот и...

Столтенберг го ocyди тepopистички нaпaд пред аеродромот во Кабул

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг го осуди „ужасниот терористички напад" во областа на аеродромот во Кабул, изразувајќи сочувство до сите погодени и нивните најблиски. – Наш приоритет останува да евакуираме што е можно повеќе луѓе на безбедно, што е...

Авганистанците оcтавени на цeдило: На аеродромот во Кабул дозволен влез само за државјани на САД и земјите-членки на НАТО

САД ќе ја сменат политиката за пристап на меѓународниот аеродром во Кабул, објави Си Ен Ен. На територијата на аеродромот во иднина ќе им биде дозволен влез само на државјани на САД и земјите-членки на НАТО, како и на лица...

Талибански лидер со порака до Западот

Високиот талибански лидер Амир Кан Мутаки денеска ги обвини западните земји дека се обидуваат да создадат паника и хаос во Авганистан. Според Би -Би -Си, Амир Кан Мутаки рекол дека во моментов единственото место во хаос е аеродромот во Кабул,...

По фијacкото во Авганистан, НАТО мора темелно да се рeформира, не cмее да биде американска услужна организација

Претседателот на Чешка, Милош Земан, побара темелно реформирање на НАТО, по фијаското на мисијата и повлекувањето од Авганистан. Тој побара од Алијансата да престане да биде „само американска услужна организација“ и западната воена алијанса да го дефинира својот непријател, кој,...

HAТO плaниpa пpифaтни кaмпoви зa Aвгaниcтaнци, eдeн oд нив ќe бидe нa Kocoво

НАТО планира да формира прифатни кампови за привремено сместување на евакуираните Авганистанци кои работеа за алијансата, јавуваат западните агенции, а според ДПА, еден од овие кампови ќе биде на Косово. Разговараме за различни места за привремено сместување на Авганистанците, рече...

Османи на вонpeден состанокот на Северно-Атлантскиот Совет на НАТО на ниво на министри за надворешни работи

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, учествуваше на вонредниот состанок на Северно-Атлантскиот Совет на НАТО на ниво на министри за надворешни работи. Состанокот се одржа преку видео-конференција и беше посветен на состојбите во Авганистан. Во дискусијата беа разменети мислења и...

Столтенберг изненаден: Не очекувал толку бргу да пaдне Авганистан во рацете на Талибанците

Поради враќањето на талибанците на власт во Авганистан постои закана од меѓународен тероризам изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, додавајќи дека Алијансата „мора да биде будна за да остане во првите редови на борбата против тероризмот “. Тој...

Пpeтceдaтeлoт нa Aвгaниcтaн e нa итни paзгoвopи co Kaлилзaд и co виcoки пpeтcтaвници нa HAТO

Официјален претставник во претседателскиот Кабинет во Кабул потврди дека авганистанскиот претседател Ашраф Гани е на итни разговори со американскиот специјален претставник за помирување во Авганистан, Залмај Калилзад и со високи претставници на НАТО. Западни медиуми претхордно јавија дека владата на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...
- Advertisement -spot_img