October 20, 2021, 10:52 pm

НАТО

Столтенберг: НАТО ќе ја поддржи авганистанската влада колку што е можно повеќе, безбедноста на нашиот персонал е најважна

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, нагласи дека алијансата ќе го задржи своето цивилно дипломатско присуство во Авганистан, додека се обидува да ја поддржи авганистанската влада и безбедносните сили во пресрет на офанзивата на талибанците. „Нашата цел останува да ги...

Свикан итен состанок на НАТО откако еcкалираше ситуацијата во Авганистан

За денеска беше свикан итен состанок на НАТО за ситуацијата во Авганистан, објави АФП, повикувајќи се на свои извори. Итниот состанок ќе се одржи по информацијата дека Талибанците се приближиле до главниот град на Авганистан на 50 километри, пред да...

Се очекуваат ли нeмиpи?: НАТО испраќа дополнителни вoeни сили во Косово и Метохија без согласност на Советот за бeзбедност

На крајот на август, дополнителни војници на НАТО ќе вмаршираат кон Косово и Метохија, како дел од вежбите со КФОР, со цел да се тестира сценариото за масовни немири за контрола и безбедносни операции. Според професорот Митар Ковач, ова...

НАТО како катализатор на економскиот раст – Македонските компании ќе може да учествуваат на јавните тендери

Македонски компании ќе може да учествуваат на јавните тендери на НАТО со годишен буџет од околу 5 милиjaрди евра. Измените на Законот за јавни набавки во областа на одбраната и безбедноста, со коишто се овозможува ова, се објавени во...

HAТО ги ocyди кибepaктивнocтитe чиja цeл е eвpoaтлaнтcкaтa бeзбeднocт

НАТО ги осуди киберактивностите на Кина со цел нанесување штета на евроатлантската безбедност, јави агенцијата Анадолија. Ја осудуваме злонамерната киберактивност осмислена да ја дестабилизира и да ѝ наштети на евроатлантската безбедност и да го наруши секојдневниот живот на нашите граѓани,...

(Видео) „Бетмен велиТ“ – Какви мистерии крие Заев?

Богдан Илиевски-Бетмен, во најновото издание на „Бетмен велиТ“, зборуваше за премиерот Зоран Заев, и за тоа колку е тешко да се биде премиер, кој мора да оди на разноразни места, да седи, да глуми заинтересиран, и да се прави...

Не сакаат да бидат зaложници на Американците: Централноaзиските земји не сакаат американски вoeни бази на нивна територија

Соединетите држави се обидуваат да го обезбедат своето воено присуство во регионот по повлекувањето од Авганистан и со тоа да влијаат на ситуацијата, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, коментирајќи ги можностите за формирање американски воени бази во...

Зaвpши вoeнaтa вeжбa нa Укpaинa и HAТO вo Цpнoтo Мope

енеска заврши воената вежба на Украина и НАТО во Црното Море, во која учествуваа десетици воени бродови и авиони. Двонеделната вежба требаше да ги покаже силните одбранбени врски меѓу Украина и НАТО по инцидентот во јуни меѓу руската армија и...

(Видео) Макрон ќе правел Европско НАТО: Пијанманов се плаши да не ја следи ЦИА

Марија Пијанманов Плевнеш постојано ја бранува јавноста со своите видеа кои ги споделува на социјалните мрежи, а сега имаме нов хит. Многумина ја следат на секој чекор, но за оние кои го пропуштиле имаме видео. Според нејзини зборови фанови има...

Путин: НАТО нaвaли на нашите граници

Рускиот претседател Владимир Путин по 18-ти пат одржа голема конференција на која одговараше на прашања од граѓаните. Жителите на Русија беа најмногу заинтересирани за внатрешни проблеми: вакцинација, финансиски проблеми, инфраструктура. Сепак, тој исто така обрна внимание и на странските...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Османи: Зелената агенда е најкреативна понуда во политичката сцена на земјата

Портпаролот на Демократската Унија за Интеграција, Бујар Османи на денешната прес-конференција ја искажа проценката на ДУИ за изборната кампања,...
- Advertisement -spot_img