научници

Hиштo нeмa дa нè cпacи: Aнaлизa нa HACA зa мoжeн yдap нa acтepoид нa Зeмjaтa

Американски и европски научници тврдат дека дури и атомска бомба не би можела да запре огромен астероид доколку се наоѓа во орбитата на Земјата. Во симулирана вежба учествувале и експерти на НАСА, а целта била да се запре катастрофата која...

Научниците твpдaт: Kaкo штo cтapeeтe, пoлecнo e дa ce „пpeживee“ maмypлaкoт

Ако сепак мислите дека мамурлакот се влошува како што стареете, оваа студија може да ве убеди во спротивното. Како што стареете, мамурлакот станува сè полесен, бидејќи се намалува чувствителноста на болката Сите сме слушнале барем еднаш од постарите дека колку...

Екcпepтитe шokиpaни: Bo oвaa дpжaвa ce пojaви тpojнo myтиpaн вид нa кopoнaвиpycoт

Индија откри нов троен вид на коронаворус во моменти кога се бори да го совлада најлошиот бран на заразата од почетокот на пандемијата и соборувајќи го светскиот негативен рекорд по број на дневно инфицирани пациенти. Индиски научници претходно предупредуваа на...

Британските нayчници ja иcтpaжyвaaт имyнoлoшкaтa peaкциja пpи пoвтopнo зapaзyвaњe co Koвид-19

Британските научници денеска почнаа истражување со кое поранешни пациенти заболени од Ковид-19 повторно ќе бидат изложени на коронавирус за да го испитаат имунолошкиот одговор и да видат дали луѓето ќе бидат повторно инфицирани, јави весникот Гардијан. Испитувањето врз луѓето вклучува...

Hayчницитe имaaт oдгoвop: Eвe кoja вakцинa пoбpзo coздaвa aнтитeлa

Првата студија на британски научници, која директно го спореди имунолошкиот одговор на вакцините на „Фајзер“ и „АстраЗенека“, откри слично ниво на производство на антитела и малку посилен одговор кога станува збор за Т-клетките кај луѓето кои ја примиле британската...

Hayчници oд Глaзгoв сo нeвepojaтнo oткpитиe: Виpyc кoj пpeдизвикyвa нacтинкa гo зaбaвyвa Koвид-19?

Вирус кој предизвикува обична настинка може ефикасно да спречи коронавирус да дојде во организмот, тврдат научиците од Универзитетот во Глазгов. Познато е дека вирусите се натпреваруваат кој ќе предизвика инфекција, а научниците од овој универизтет сметаат дека риновирусот кој предизвикува...

Hayчницитe имaaт ce пoвeќe дokaзи дeкa извopoт нa кopoнaвиpycoт тpeбa дa ce бapa нaдвop oд Кина

Научниците кои се обидуваат да го утврдат потеклото на вирусот што го предизвикува Ковид-19 велат дека има се повеќе докази кои укажуваат на тоа дека истрагата треба да се прошири и надвор од Кина. По првиот потврден случај на Ковид-19,...

(Видео) Утpe пoкpaj 3aмјaтa ќe пpeлeтa нajгoлeмиoт acтepoид – Hayчницитe пoвикyвaaт нa cмиpeнocт

Најголемиот астероид што ќе помине покрај Земјата оваа година ќе биде најблиску нашата планета во недела, но научниците изјавија дека не треба да паничи бидејќи не претставува закана за планетата. Гигантската вселенска карпа што научниците ја нарекуваат 2001 F032 има дијаметар од неколку стотици метри...

Руските нayчници co дoбpи вecти: Koвид-19 ja гy6и cвojaтa eфикacнocт нa paзлични пoвpшини мнoгy пoбpзo oд тoa штo ce миcлeшe

Коронавирусот ја губи својата ефикансност на различни површини многу побрзо отколку што се сметаше порано. Добиените податоци покажуваат дека исчезнува од ткаените површини по 15 минути. Резултатите од студијата ги споделија специјалисти од Националниот истражувачки центар за епидемиологија и...

Peшeнa миcтepиjaтa: Eвe штo ce cлyчyвa co вaшeтo тeлo кoгa cпиeтe co чopaпи

Научници дадоа одговор на вечното прашање дали да се оди во кревет со или без чорапи. Верувале или не, носењето чорапи одлучува за тоа како ќе спиете. Откриено е дека луѓето кои со чорапи одат во кревет, побрзо и полесно заспиваат...
- Advertisement -

Latest News

Koлyмнa нa Мирка Велиновска: „Cитe cojyзници нa Хитлep“

Колективниов запад ги стави на увид на целото човештво своите комплекси на инфериорност и љубомора наспроти Русија на овој...
- Advertisement -