October 21, 2021, 12:56 am

несреќа

(Фото+Видео) Eкcплoзиja нa бpoд штo пpeвeзyвaл 25 тoни aзoтнa киceлинa

Танкерот „Ex-Press Pearl“, кој патувал од Индија до Шри Ланка, се потресе од експлозија рано утрово. Брод со 25 тони азотна киселина се запали во близина на пристаништето Коломбо. Објава на Твитер може да погледнете ТУКА. Шри Ланка распореди поморски авиони и...

Бројот жpтви во нecpeќата на жичницата во Италија се зголеми на 12, две деца се kpитичнa состојба

Италијанските спасувачи ги извлекле од остатоците на урнатата кабина од жичницата телата на 12 загинати, но вкупниот број жртви може да изнесува 13, соопшти во неделата рано попладнето претставник на горската спасувачка и спелеолошка служба во северниот регион Пиемонт. „До...

(Фото) Осум зaгинaти при пaд на кабина на жичарницата во Италија

Најмалку осум лица загинаа при пад на кабина на жичарницата која се наоѓа во близина на езерото Маџоре во северна Италија. Жичарницата превезувала патници од градот Стреза кон планините Мотароне, а во кабина имало вкупно 11 патници, вклучително и две...

Се ypна белоруски вoeн авион, зaгинaa двајцата пилoти

Денес се урна белоруски воен авион, а двајцата пилоти го загубија животот, објави белоруската армија. Белоруското Министерство за одбрана изјави дека авионот за обука „Јак-130“, произведен во Русија, се урнал во близина на градот Барановичи на западот на земјата, за...

(Фото) Спасени туристи кои пaднaле во пpoвалија во охридско

Планинската спасителна служба (ПСС) вчера околу 11:15 часот била алармиран од група домашни туристи, кои со изнајмени АТВ возила изведувале авантуристичка Off Road тура, при што едно возило со двајца патници излетало од патот и се превртело во провалија...

Tpaгeдиja: Упpaвyвajќи тpaктop, изгyбил кoнтpoлa и ce пpeвpтeл – лицeтo пoчинa вo нeзгoдaтa..

Денеска (07.05.2021) во 07.40 часот во Полициската станица Неготино било пријавено дека на локалниот пат Неготино - с.Курија, Т.П.(58) од Неготино, управувајќи трактор, изгубил контрола, се превртел и починал на местото на незгодата. Лекар од Итна медицинска помош констатирал...

(Видео) Cтpaшнa нecpeќa гo пoтpece Мексико: Haдвoзник ce ypнa дoдeкa минyвaлo мeтpo – нajмaлкy 15 лицa зaгинaa, пoвeќe oд 70 ce пoвpeдeни..

Надвозник се урна во главниот град на Мексико во време кога метро минувало нa него при што загинаа најмалку 15 луѓе и над 70 се повредени. Засега не се познати причините за трагедијата. Видео линк може да погледнете ТУКА. Повеќе од пет...

Тpaктop yдpил вo пeшaк, лицeтo итнo пpeнeceнo вo 6oлницa

На 30.04.2021 во 19.10 часот било пријавено дека во с.Сушица, трактор „масеј фергусон“, без регистарски ознаки, управуван од З.Т.(34) удрил во пешакот Т.С.(38), и двајцата од с.Сушица. - Во незгодата, пешакот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Медицинскиот...

(Фото) Тpaмвaj излeтa oд шини вo Белград и yдpи во кyќa – oвa ce дeтaлитe

Трамвај од линијата број 2 во Белград, излетал од шините и удрил во куќа. Тоа се случила во населбата „Дорчол“, при што трамвајот удрил во куќа. Повреден е само возачот на трамвајот. Несреќата се случила во 20:30, а сообраќајот во...

Hecpeќa co eлeктpичeн автoмoбил гo чинeшe мнoгy: Илон Маск ocтaнa бeз вpтoглaвa cyмa нa пapи – oвa ce дeтaлитe

Акциите на компанијата „Тесла“ на Илон Маск забележаа пад по информацијата дека две лица загинаа во несреќа со електричен автомобил на компанијата во текот на изминатиот викенд, пишува списанието Форбс. Тоа го чинеше Маск 5,6 милијарди долари помалку во неговото...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...
- Advertisement -spot_img