September 24, 2021, 8:20 pm

никола димитров

Димитров: МHP нeмa нaдлeжнocт дa издaвa бeзбeднocни cepтификaти, тoa гo пpaвaт бeзбeднocнитe cлyжби

Министерството за надворешни работи нема надлежност да издава безбедносни сертификати, ни капацитет да врши безбедносни проверки, ниту има луѓе што се бават со тоа, бидејќи тоа го прават безбедносните служби, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров. – Во...

Се oглacи Димитров за пpивeдeниoт диплoмат: Во 2019 гoдина ce дoбиeни пpвитe индиции, нo нeмaшe пoтepницa или пpecyдa

За разјаснување на дипломатскиот скандал и во интерес на точно информирање на јавноста, укажувам на следниве факти и информации за односниот дипломат, напиша вицепремиерот за евроинтеграции Никола Димитров на својот Фејбук профил наведувајќи неколку факти. – Тој бил испратен во...

Димитров: ЕУ дa нѐ тpeтиpa co дocтoинcтвoтo штo гo зacлyжyвaмe

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски прашања, се обрати на пленарната сесија во Брдо, Словенија, насловена „Кон поголема отпорност на Европската Унија по Ковид-19 кризата“. Главниот...

Заев и Курц: Расте економската соработка меѓу Австрија и Македонија, а имаме и заедничка обврска да ја обезбедиме европската иднина на Западен Балкан

Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата за европски прашања Никола Димитров оствари билатерална средба со австрискиот канцелар и домаќин на Самитот за Западен Балкан во Виена, Себастијан Курц. Премиерот Заев упати благодарност за огромната...

Заев, Димитров и Османи дeнecкa вo Софија

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за европски интеграции Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска се во официјална посета на Бугарија, и во Софија ќе разговараат со бугарскиот претседател Румен Радев, со техничкиот премиер Стефан Јанев, но...

Димитров: Или и ниe и Бугарија ќe дoбиeмe или двeтe ќe изгyбимe, и ЕУ e вo иcтa кoшницa co нac

Нашиот случај е тест за Европската Унија дали ние во регионот на Западен Балкан ќе можеме да и веруваме на ЕУ и дали ветувањето за европската перспектива на регионот, дадено во Солун во 2003 година и повторено во Софија...

Заев, Димитров и влaдинaтa дeлeгaциja дeнecкa вo Атина

Претседателот на Владата Зоран Заев и заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров ќе учествуваат на шестиот Делфи економски форум во Атина, а во текот на денешниот и утрешниот ден ќе се сретнат и со претставници на...

Премиерот Заев на средба министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со членовите на делегацијата заменик-претседателот во Владата за европски прашања Никола Димитров, министерот за надворешни работи Бујар Османи и шефицата на Постојаната мисија на Македонија во ЕУ Агнеза Руси-Поповска, денеска...

Димитров: Aкo нeмa пoчeтoк зa пpeгoвopи, гy6итници ќe бидeмe и ниe и Бугарија и ЕУ

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров вели дека треба да се продолжи со разговор за наоѓање решение за спорот со Бугарија и почеток на преговори на земјава во ЕУ, во спротивно, нагласува, и двете земји и ЕУ ќе...

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров го поздрави усвојувањето на Извештајот на Република Македонија

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров го поздрави усвојувањето на Извештајот на Република Македонија, но изрази жалење што не помина амандманот на Зелените и Социјалистите во врска со непримерно и провокативно однесување на бугарските власти кон земјава. Амандманот преку кој...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Cилен зeмјотрес ја погoди Алјаска

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди градот Еидак во сојузната држава Алјаска, објави...
- Advertisement -spot_img