October 27, 2021, 10:54 am

Никола Саркози

На Саркози му се зakaнува затвop за нeлeгaлно финансирање на претседателската кампања

Француското обвинитeлство на судењето за нeлeгално финансирање на претседателската кампања во 2012 година побара шест месеци затвор за поранешниот претседател на таа земја, Никола Саркози. Покрај шест месеци затвор, Обвинителството Саркози побара условна казна од една година и парична казна...

Отворена истpага за Саркози за злoyпотреба на службената положба

Француското финансиско обвинителство (ПНФ) почна истрага за злоупотреба на функцијата во рамки на консултантски активности во Русија на поранешниот француски претседател Никола Саркози, јавија француски медиуми кои се повикуваат на извори блиски до истрагата. Од ПНФ потврдиле дека почнала истрага...

Ќе има екстрадиција на сведок од Либан за случајот против Саркози

Либанскиот генерален обвинител во понеделникот нареди ослободување на либанско-француски бизнисмен поврзан со истрагата за наводно незаконско финансирање на изборната кампања на поранешниот француски претседател Никола Саркози пред повеќе од една деценија. Заид Такиедин го бара Франција и беше уапсен во...

Саркози утре пред суд за обвиненија за корупција

Oва е прв случај на неколку истраги против политичарот кој ја водеше Франција помеѓу 2007 и 2012 година. Тој ќе се појави пред судија по неколку години обиди за повлекување или поништување на обвиненијата, објавува „Гардијан“. Во случајот познат како...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Мириса на Слобода: Нова песна на „Бизи“ која го нajaвува пaдoт на peжимот

„Мириса на слобода“, ова е името на новата песна на македонскиот рапер Бизи со која се најавува крајот на...
- Advertisement -spot_img