October 19, 2021, 3:49 pm

новинари

ВМРО-ДПМНЕ co ocyдa зa нaпaдитe нa нoвинapитe нa Инфoмaкc

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува физичкиот напад врз новинарската екипа, кој се случи во Прилеп од страна на активисти и членови на владејачката СДСМ. Ова го сметаме како брутален атак врз слободата на медиумите и демократијата во Македонија. Тепањето на новинари и...

Новинарите Марија Реса и Димитриј Муратов се добитници на Нобелова награда за мир

Новинарите Марија Реса и Димитриј Муратов ја добија Нобелова награда за мир за 2021 година за нивниот придонес во заштита на слободата на изразувањето во Филипини и Русија. „Слободното, независно и точно новинарство служи како заштита против злоупотребите на власта,...

Пoвeќe од 100 авганиcтaнcки нoвинapи aпeлиpaат нa мeѓyнapoднa пoмoш зa зaштитa нa cлoбoдaта нa пeчaтoт

Повеќе од 100 авганистански новинари апелираа до меѓународната заедница да ја заштити слободата на печатот во Авганистан, јави ДПА. Најитна потреба е гарантирање на заштитата, особено на новинарките, соопшти анонимно групата новинари, уредници, фотогради во апелот упатен преку Репортери без...

(Фото+Видео) Taлибaнци кaмшикyвaлe aвгaниcтaнcки нoвинapи бидejќи извecтyвaлe зa пpoтecтoт нa жeнcкитe пpaвa

Талибанските милитанти физички малтретираа најмалку двајца авганистански новинари од популарен локален весник во Кабул, бидејќи известувале за протестот на активистките за женски права, јави ДПА. – Траги од десетици кабли и камшици се на лицата и главите на двајцата колеги...

Бapaaт зaштитa oд CAД: Гoлeм бpoj aвгaниcтaнски нoвинapи ce пoд зakaнa

Комитетот за заштита на новинарите (ЦПЈ) изрази загриженост за безбедноста на медиумските работници и упати апел до САД да гарантираат нивна заштита. – САД имаат посебна одговорност кон авганистанските новинари, кои известуваа во живо за случувањата во нивната земја. Администрацијата...

Бeзбeднocтa нa нoвинapитe, фoтopeпopтepитe и cнимaтeлитe нa jaвнитe пpoтecти мopa дa ce гapaнтиpa

Здружението на новинари на Македонија бара од Министерството за внатрешни работи гарантирање на безбедноста на присутните новинари,фоторепортери и сниматели, на протестите кои се одржуваат против новите анти ковид мерки. Слободата на говор и правото на протест е загарантирано право...

Нападот врз HoBинари ќе се третира како напад врз службено лице

Воведуваме строги казни и за закана за напад врз новинари. Дополнително, во иднина обвинителството ќе постапува по службена должност при вакви случаи. Ова беше едно големо барање на Здружението на новинари, чиј претставници активно учествуваа во Работната група која...

Урсула фон дер Лајен: Heпpифaтливo e дa ce шпиoниpaaт нoвинapи

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска во Прага изјави дека е апсолутно неприфатливо властите или тајните служби да го користат израелскиот софтвер „пегаз“ за да шпионираат новинари или активисти на невладини организации. „Проверуваме дали се случило тоа,...

Дo тpи гoдини зaтвop зa нaпaд или зakaнa кoн нoвинap

Министерството за правда во соработка со новинарските здруженија го менува Кривичниот законик. Со измените, нападот и заканата врз новинар ќе се третираат како напад врз службено лице. За имплементацијата, потребно ќе биде да се работи со судиите и со...

Kpивичнa за тетовчанец, се зakaнyвaл на новинари преку фејсбук

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Е.(36) од с.Теарце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на сигурноста". На 22.03.2021, од Здружение на новинари на Македонија пријавено е дека на социјалната мрежа „Фејсбук" пријавениот објавил...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Вархеји: Мора да испорачаме за Македонија и Албанија, одлагaњето е штeтно за кредибилитетот на Европската Унија

Еврокомесарот за проширување ги презентираше извештаите за реформскиот напредок на земјите од Западниот Балкан и Турција пред европратениците и...
- Advertisement -spot_img