October 20, 2021, 5:53 pm

новинар

(Видео) Нoвинaр и снимaтeл прeтeпaни од Тaлибaнци во Кaбул

Инцидентот се случил во населбата Хаџи Јакуб, а талибанците им ги одзеле мобилните телефони и камерата. Репортерот на авганистанската телевизија TОЛОњуз, Зијар Јад и неговиот снимател биле претепани од талибанците во околината на Кабул додека правеле прилог за состојбата на...

Пронајден мpтoв новинарот кој беше пpeтeпaн на Парадата на гордоста во Грузија

Новинарот и снимател Александар Лашкарава беше пронајден мртов денеска во неговиот дом, најверојатно како последица од физичкиот напад во понеделникот кога во главниот грузиски град требаше да се одржи Парада на гордоста, но маршот беше задушен од насилни анти-ЛГБТИ...

(Фото+Видео) Ликвидиран грчки новинар пред неговиот дом во Атина, бил зacтpeлaн co 10 kypшyми – oвa ce дeтaлитe

Продолжува потрагата по убијците на грчкиот новинар Јорго Караиваз, кој беше застрелан во петокот пред неговиот дом во Атина од непознати лица. Премиерот Киријакос Мицотакис и нареди на грчката полиција брзо да го открие случајот. Мицотакис се состана со министерот...

(Видео) Oкo нe мy тpeпнa: Им ce зakaни co пиштoл пpeд кaмepa, oгpaби нoвинap cpeдe cнимaњe

Среде бел ден, ТВ новинар во Еквадор среде снимање бил прекинат од човек со пиштол кој на него и неговиот снимател им ги одземал мобилните телефони. Мажот под закана со пиштол ги ограбил новинарот Диего Ординола и неговата екипа. Со камерата...

Слобода на говор на дело: Новинарка ocyдена на шест месеци зaтвop за откривање медицински тајни

Белорускиот суд денеска ја осуди новинарката Катерина Боришевиќ на шест месеци затвор за откривање медицински тајни. Таа е осудена за напишан текст што се разликува од официјалниот извештај на надлежните органи за смртта на демонстрантот Роман Бондаренко, кога властите рекоа...

На нeмиpитe им нeмa кpaj: 3aгинa нoвинap вo 6om6aшки нaпaд вo Авганистан

Новинарот на авганистанското радио Елиас Даџи загина денеска кога експлодирала бомба прикачена на неговиот автомобил. – Во нападот се повредени уште три лица, меѓу кои и едно дете, изјави портпаролот на гувернерот на покраината, Хелманд Омер Звак. Директорот на радиото, Азади...

Пpoнaјдeн мpтoв нoвинap вo свoјoт aвтoмoбил

Андре Влтчек, американскиот новинар со руско потекло, беше пронајден мртов во неговото возило во Истамбул. Полицијата ги означи околностите околу негвата смрт како „сомнителни“. 57-годишниот новинар патувал со неговата жена Роси Индира и двајца шовери кои ги донеле од северната провинција...

Пoчинa Драган Чубриќ, дoлгoгoдишeн нoвинap од Охрид

По кратко боледување, почина Драган Чубриќ (67), долгогодишен новинар од Охрид. Чубриќ дипломирал новинарство во Белград. Имаше плодна и богата новинарска кариера. Беше дописник на дневните весници „Нова Македонија“, „Вест“, во еден период работеше и како уредник во локалната телевизија...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Османи му се зakaнувал на Фуркан: Heрвоза кај власта, продолжуваат нaпaдите врз новинари

Новинарот Фуркан Салиу на социјалните мрежи реагираше на односот на министерот за надоврешни работи, Бујар Османи, кој, како што...
- Advertisement -spot_img