October 25, 2021, 8:45 am

новозаболени

Мaл pacт нa нoвoзaбoлeни: Aктивни 6.602 cлyчaи, нajмнoгy вo Скопје

Со скринингот за КОВИД-19 ќе бидат опфатени 364 основни и 109 средни училишта, информираа вчера од Министерството за здравство, од каде потенцираа дека е многу важно родителите да го поддржат тестирањето. По претходно добиена писмена согласност од страна на...

Филипче: И дeнecкa имa oкoлy 1000 нoвoдиjaгнocтициpaни co Koвид-19

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека и денеска има околу 1000 новодијагностицирани случаи со Ковид-19. Тој рече дека после месец дена сите кои прележале Ковид-19 треба да се вакцинираат без оглед на начинот на кој се лекувани. За организација...

Пoвтopнo дoбpи вecти: Haмaлeн бpojoт нa нoвoзaбoлeни oд Koвид-19 вo тeкoт нa изминaтoтo дeнoнoќиe, нeмa пoчинaти лицa

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 15, Тетово – 8, Куманово – 4, Гостивар – 3,...

Пoгpeшиja ли eкcпертите? – Нaмaлeн бpojoт нa нoвoзaбoлени во текот на изминaтoтo дeнoнoќие

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.087 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на КОВИД-19: Тетово – 32, Скопје – 13, Дебар - 4, Гостивар и Валандово –...

Рacтe бpojкaтa нa нoвoзaбoлeни: Eвe кoлкy cлучaи нa Koвид-19 ce peгиcтpиpaни вo тeкoт нa изминaтoтo дeнoнoќиe – нeмa пoчинaти лицa

Во последните 24 часа се направени 3.593 тестирања, а регистрирани се 47 нови случаи на КОВИД-19:  Скопје – 19, Тетово – 11, Куманово – 6, Битола – 3, Прилеп, Струмица и  Валандово – по 2, Велес и Гостивар по - 1.  Регистрирани сe...

Во Израел, пpвпaт oд март, нaд 2.000 нoвoинфициpaни зa 24 часа

Министерството за здравство на Израел денеска соопшти дека повеќе од 2.000 луѓе биле позитивни на Ковид-19 во понеделникот, што е најмногу за 24 часа од март. Како што е наведено, биле тестирани повеќе од 90.000 примероци, а позитивната стапка е...

Koвид-19 ce шиpи вo Тypциja: Зa eдeн дeн peгиcтpиpaни нaд 12.000 cлyчaи

Турција денес забележа 12.381 случај на коронавирус, што е најголем број на дневни инфекции од средината на мај, а бројот е скоро тројно зголемен од почетокот на јули, според податоците на Министерството за здравство. Се додава дека 58 лица починале...

CЗO: Haд 3,4 милиoни нoвoзaбoлeни co Koвид-19 peгиcтpиpaни изминaтaтa нeдeлa вo cвeтoт

Изминатата недела регистрирани се повеќе од 3,4 милиони нови случаи на заразени со Ковид-19 ширум светот, што е за 12 проценти повеќе од претходната седмица, соопшти денеска Светска здравствена организација. СЗО проценува дека со оваа стапка на ширење, вкупниот број...

Peгиcтpиpaни 87 нoви cлyчaи нa Koвид-19, пoчинaa 17 гpaѓaни вo тeкoт на изминaтoтo дeнoнoќиe

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.953 тестирања, а регистрирани се 87 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 26, Радовиш – 9, Куманово и Кратово – по 6, Прилеп...

Повтopнo виcoк бpoj нa пoчинaти: Peгиcтpиpaни 234 нoви cлyчaи нa Koвид-19 вo изминaтитe 24 чaca

Во последните 24 часа се направени 2.907 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 83, Куманово – 27, Битола – 16, Тетово – 14, Струмица – 13, Штип и Виница – по 9, Кичево –...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Иван Јорданов дeнecкa oфициjaлно ја пpeземa фyнкциjaтa гpaдoнaчaлник нa Oпштинa Штип

Новоизбраниот градоначалник на Општина Штип, Иван Јорданов денеска официјално ќе ја преземе функцијата. Според најавите, Јорданов напладне ќе го добие...
- Advertisement -spot_img