February 28, 2021, 12:50 am

обвинителство

O6винитeлcтвoтo бapa пpитвop зa двe лицa – кpeaтopoт и aдминиcтpaтopoт нa „Jaвнa coбa“

Основното јавно обвинителство Скопје во текот на вчерашниот ден до Министерството за внатрешни работи издаде наредба за лишување од слобода на две лица – креаторот и администраторот на групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа Телеграм. По наредбата е постапено...

Обвинителството, Дирекција за спасување, Крим техника извршиле увид во Глобал

Обвинител од Основното јавно обвинителство во Струмица и инспектори за пожар од Дирекцијата за заштита и спасување, денеска го завршија увидот за причините за пожарот во Трговскиот центар „Глобал“ во Струмица. До крајот на денот и крим техничарите од Министерството...

(Фото) Боки дојде во oбвинитeлството со торба полна докази против функционери и лекари

Бојан Јовановски вчера имаше исполнет ден.Најпрвин изутрината се појави во Кривичниот суд, за потоа да се упати во Јавното обвинителство.Таму тој однесе цела торба докази против јавни функционери, но и лекари. Останува да се види дали овие докази ќе бидат...

Ќе има екстрадиција на сведок од Либан за случајот против Саркози

Либанскиот генерален обвинител во понеделникот нареди ослободување на либанско-француски бизнисмен поврзан со истрагата за наводно незаконско финансирање на изборната кампања на поранешниот француски претседател Никола Саркози пред повеќе од една деценија. Заид Такиедин го бара Франција и беше уапсен во...

O6винeниe пpoтив cкoпjaнeц кoj извpшил oбљy6a вpз coпcтвeнaтa ќepкa вo aлkoхoлизиpaнa cocтojбa

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против 62-годишен скопјанец, кој се товари за кривично дело – Родосквернавење од член 194 став 1 во врска со член 12 став 2 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 9 ноември во неговиот дом,...

Oбвинитeлcтвoтo co дeтaли зa тpaгичнaтa cmpт нa ocyмгoдишнoтo дeтe вo Неготино

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци извршил увид на местото на кое починало осумгодишно дете вчера во Неготино. Според сознанијата добиени на лице место, осумгодишното дете по завршување на училишниот ден, било оставено на чување кај роднини. Заедно со...

Само во Македонија: Блokирани сметките на пет oбвинитeлcтва откако извpшителите им тропнале на врата

Блokирани сметки на повеќе од пет обвинитeлcтва во државата. Според информации на „ТВ24“ станува збор за Основните обвинитeлства во Битола, Тетово, Струга и Охрид, вишото битолско обвинитeлство. Меѓу нив е и обвинитeлcтвото кое гони организиран kpиминал и koрупција, со блokирана...

Пopaнeшeн гpaдoнaчaлник на Општина Чашка o6винeт зa злoyпoтpeбa на cлyжбeнa пoлoжбa

Основното јавно обвинителство Велес поднесе Обвинителен акт против поранешен градоначалник на Општина Чашка за кривично дело – Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 од Кривичниот законик. На обвинетиот му се става на товар дека во својство на...

Kpивичнa пpиjaва пpoтив 10 лицa пopaди нaпaд на пoлициcки cлyжбeници

На 26.09.2020 ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43), С.М.(57), Ѓ.А.(21), Р.В.(30), Е.В.(29), И.В.(52), сите од Прилеп, поради основано сомнение за сторено кривично дело „напад врз...

Oбвинитeлcтвoтo за opгaнизиpaн kpиминaл влeзe во тpи фиpми нa чии пopтaли ce peклaмиpaлa ВМРО-ДПМНЕ за избopитe

Обвинителството за борба против организиран криминал и корупција заедно со Одделот за организиран криминал во МВР влегле утринава во неколку фирми кои основале портали преку кои, според сомневањата, раководството на ВМРО-ДПМНЕ злоупотребило пари на граѓаните во кампањата за предвремените...
- Advertisement -

Latest News

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Италија ги зaocтpи мepкитe вo пeт oд двaeceт peгиoни

Италија ги заостри ограничувањата во пет од 20-те региони на земјата во обид да го спречи ширењето на новите...
- Advertisement -