образование

Јапонската влада ќе додели неповратни грантови за македонски институции

Пет здравствени и четири образовни институции од Македонија денеска ќе потпишат договор за неповратни грантови од Јапонската влада во вредност од 428.066 илјади евра. Како што инфомираат од Амбасадата на Јапонија договорите кои оваа година се во рамки на „Грант...

ДЕСКОВСКА: Оваа година екстерно тестирање нема да има

Идната министерка за образование Рената Десковска на прес-конференција во Собрнието порача дека нема да има екстерно тестирање. – Одблокирана е работата на Собранието и направен е договор за неколку комисии меѓу кои и Комисијата за образование и уште утре на...

ПРИЛЕПСКИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ СЕКОЈДНЕВНО ПОМАСОВНИ ВО ПОДДРШКАТА ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: Ја бојкотираа наставата и протестираа низ прилепските улици

Како и минатите денови така и утрово прилепски средношколци повторно решија да ја бојкотираат наставата во знак на поддршка за граѓанската иницијатива „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ и протестираа низ прилепските улици. Средношколците од Прилеп со македонски знамиња во рацете, се уште...
- Advertisement -

Latest News

Носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ утре на тeрeн со граѓаните

Во текот на утрешниот ден 05.07.2020 година, носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ, ќе остварат средби со граѓани и ќе...
- Advertisement -

Ние се гpижимe за младината, а не ги зaбоpaвaмe возрасните

Професор Гордана Силјаноска Давкова, носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 1 на коалицијата Обнова за Македонија вечерва од скопска Кисела Вода...

Ахмети и Џафери ги повикаа граѓаните да гласаат за премиер Албанец

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети денеска во Кичево пред членовите и симпатизерите на партијата го претстави Насер Зибери, кандидатот што го...

Сите ние имаме зaвeт да го чyвaмe тоа што сме го наследиле и да го предaдeмe на пoкoлeнијaтa

Попладнето го поминавме во Центар. Денес е 4-ти Јули, Ден на борецот! Татко ми бил борец и се борел против фашистичкиот окупатор. Сите ние имаме завет...

Рекорден број на зaрaзeни во еден ден со кoрoнaвиpyc во светот

Во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што е рекорден пораст на бројот на новозаразени во еден ден,...