November 30, 2021, 10:40 pm

одбивање

Симовски обjacнyвa: Еве штo ќe cлeди зa лицaтa кoи oдбилe дa ce пoпишaт

Тој образложи дека и за оние граѓани што одбиле да се попишат со вкрстувањето на останатите бази ќе се покажат основните податоци и тие ќе влезат во конечната статистика. Во моментов не можам да кажам точна бројка на оние кои...

Heкoи лyѓe нe caкaaт дa ce пoпишaт, eвe кoj ќe ги yбeдyвa

Населението масовно го прифаќа пописот, а само мал број луѓе ги одбиле попишувачите, рече директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски. – Мислам дека овој процес ќе биде успешно завршен на крајот и сите ќе се радуваме дека...

Косово го oдби бapaњeтo нa Македонија за ekcтpaдициja нa eдeн oд y6иjцитe oд Cмилкoвскo

Основниот суд во Приштина го одби барањето на Министерството за правда на Македонија за екстрадиција на Африм Исмаиловиќ, осуден во случајот „Монструм“. На Исмаиловиќ, како и на неговиот брат Агим и на Алил Демири, на 23 февруари оваа година повторно му...

Пpoблeми co вakциниpaњeтo вo Хрватска: Гpaѓaнитe ja oд6ивaaт вakцинaтa нa „AcтpaЗeнeкa“ и ce зakaнyвaaт нa лeкapитe

Претседателот на хрватската семејна медицина, Наташа Бан Тоскиќ, за хрватското радио изјави денес дека меѓу 30 и 50 проценти од пациентите одбиваат да се вакцинираат со АстраЗенека. "30 до 50 проценти од пациентите во некои операции одбиваат да се вакцинираат...

Ни ЕУ нe e тoa штo бeшe: Bo Европската Комисија oдбилe cpeдбa нa тeмa Македонија

Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) Бил Николов открива дека функционер на ЕУ го одбил барањето на организацијата за средба на тема Македонија. “Од @MHRMI побаравме средба со портпаролката на #ЕУ @APisoneroECSpox да ги објасни нејзините шокантни...

Наум Петрески ja oдбивa дpжaвнaтa пoмoш: “Пoлитичapитe дa зeмaaт иcти плaти co нacтaвницитe, aкo caкaмe излeз oд cocтojбaтa”

Популараниот фолк пејач Наум Петрески ја одбива државната помош за естрадни уметници во износ на две бруто минимални плати, односно од околу 21,776 денари, која им следува на 731 естраден уметник од земјава, како поддршка во справувањето со Ковид-19...

Tpyдницaтa кoja пoчинa oд Koвид oдбивaлa дa бидe хocпитaлизиpaнa

Пациентката која од ковид почина на 22 години, дојдена е на Клиника на 23 ноември и тоа по трет пат, откако претходната ноќ доаѓала двапати и одбивала да биде хоспитализирана и и било објаснето дека се става во ризик...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Решена мистеријата за исчeзнувањето на античкиот град и древната цивилизација во Кина

Пред околу 5.300 години, во источна Кина се појавила древна цивилизација која изградила прекрасен град каковпретходно не постоел во...
- Advertisement -spot_img