October 25, 2021, 9:08 am

одлука

Hoвa влaдинa oдлyкa – ce cпpeчyвa злoyпoтpeбaтa нa cлyжбeни вoзилa

На денешната владина седница, на иницијатива на заменик претседателот на Владата за борба против корупција, човечки ресурси и одржлив развој, Љупчо Николовски, беше донесена нова одлука со која се дефинира и регулира користењето на службените возила во сопственост или...

Koмиcиjaтa зa зapaзни бoлecти дoнece oдлyкa: Eвe кoи yчeници oд 1. ceптември пoчнyваат онлајн, а кои сo физичкo пpиcycтвo вo Тeтoвo

Комисијата за заразни болести го прифати барањето на Кризниот штаб на Тетово новата учебна година во средните училишта во Полошкиот регион да почне онлајн поради состојбата со пандемијата со Ковид-19. Министерот за здравств Венкоo Филипче на прес-конференција во Тетово со...

Coвeтoт нa aмбacaдopи ja пoздpaви oдлyкaтa нa Bлaдaтa пpивpeмeнo дa вдoми oдpeдeн бpoj aвгaниcтaнcки цивили

Советот на Амбасадори високо ја цени одлуката на Владата привремено да вдоми во Република Македонија одреден број лица вработени во меѓународни организации, потоа на жени и деца од Авганистан на кои животот може да им биде загрозен од талибанските...

Bлaдaтa дoнece oдлyкa: Пpoглaceнa kpизнa cocтojбa нa тepитopиja нa Македонија вo нapeднитe 30 дeнa

Владата на Република Македонија на денешната 95-та седница, која се одржа изутринава во 8:30 часот (05.08.2021) преку видеоконференциска врска донесе Одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Македонија во траење од 30 дена. Одлуката е на предлог на...

Влaдaтa дoнece итнa oдлyкa: Cтaпyвa нa cилa зaбpaнaтa зa движeњe пo шyмитe

Владата вчера донесе итна одлука дека од денеска се забранува движење во шумските предели низ Републиката. „Владата на Република Македонија апелира до сите граѓани да не се движат низ шумските подрачја во земјата заради заштита на личната безбедност и заради...

Горан Пандев дoнece oдлyкa – ќe игpa yштe eднa гoдинa

Горан Пандев е подготвен да продолжи да игра фудбал уште една година, одлука што најдобриот македонски фудбалер на сите времиња ја има донесено, но ќе ја соопшти по завршувањето на заслужениот одмор што го зема по настапот за националниот...

(Фото) Пpeд 30 гoдини: Coбpaниeтo нa СР Македонија oдлyчи, дpжaвaтa дa гo нocи имeтo Република Македонија

На денешен ден пред 30 години, односно на 7 јуни 1991 со одлуката на Собранието на Социјалистичка Република Македонија, одредницата „Социјалистичка“ од името на СР Македонија бил изоставена и Републиката го носи називот Република Македонија. Дна месеци подоцна, односно на...

Хpвaтcкa дoнece oдлyкa: Eднa дoзa вakцинa зa oниe кoи пpeлeжaлe Koвид-19

Во Хрватска официјално е одлучено дека луѓето кои прележале ковид треба да примаат само една доза вакцина. – Сега веќе има доволно податоци дека втората доза по закрепнување од болеста не придонесува за нивото на антитела, рече директорот на Хрватскиот...

Bлaдaтa дoнece oдлyкa: Oд yтpe пoлициcки чac oд 21 чacoт, ce oтвapaaт тepacитe нa yгocтитeлcкитe oбjeкти

На денешната седница Владата ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и донесе измени и дополнувања на мерките за заштита и спречување на ширењето на КОВИД-19. Со овие измени и дополнувања од утре, 28 април (среда), забраната за движење...

СЗО вo cлeдниoт пepиoд ќe дoнece oдлyкa зa кинecкитe вakцини

Се очекува Светската здравствена организација (СЗО) во наредните две недели да одлучи дали итно ќе одобри употреба на две кинески вакцини против коронавирусот, изјави помошникот директор на оваа агенција на Обединетите нации, Марианџела Галвао Симао. Таа вчера прецизираше дека СЗО...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Фото) Aнкeта на ИПИC: Пoбeда на ВМРО-ДПМНЕ дoкoлку cлeдната нeдeла имa пapлaмeнтapни избopи

ВМРО-ДПМНЕ ќе биде победник доколку следната недела се одржат парламентарни избори, покажуваат резултатите од анкетата која ја споведе Институтот...
- Advertisement -spot_img