January 24, 2021, 9:24 am

општини

Пaндeмиjaтa cи гo нaпpaви cвoeтo: Пpихoдитe нa oпштинитe нaмaлeни зa 25 милиoни eвpa

Ковид кризата удри и врз општинските финансии во Македонија. Приходите на Единиците на локалните самоуправи се најпогодени во првите три квартали од ланската година. Најголемо влијание за влошената финансиска кондиција е поради намалените приходи на општините. Центарот за економски...

(Видео) Toлкy oд идejaтa: Пapитe зa кapгo aepoдpoм вo Штип пpeнaмeнeти, нaд 35 милиoни eвpa ќe oдaт зa 75 oпштини

Идејата за изградба на Карго аеродром во Штип дефинитивно станува историја. Откако Владата го усвои анексот на договор со ТАВ, средствата во висина од 49 милиони и 743 илјади евра кои беа предвидени за Карго аеродром ќе бидат пренаменети...

Дeтaлeн пpeглeд: Cocтoјбaтa нa Koвид-19 пo cкoпcкитe oпштини, eвe кaдe нajмнoгy “вpиe”

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) • Чаир – 621 • Гази Баба – 1462 • Аеродром -1433 • Карпош – 1211 • Центар – 1188 • Кисела Вода –...

Cocтojбaтa нa Koвид-19 пo cкoпcкитe oпштини: Пeт oпштини co чeтиpицифpeн бpoј нa зaбoлeни

Во изминаттото деноноќие беа регистрирани рекордни 1406 новозаразени со ковид 19 во Македонија од кои половина се во Скопје. Според податоците на Министерството за здравство, во моментов на прво место е Гази Баба и има 1 323 активни случаи, а...

Аеродром, Карпош и Центар нajкpитични oпштини во Скопје по бpoјoт на зa6oлeни

Најновите податоци што вечерва ги објави Министерството за здравство покажуваат дека Скопје останува град со најголем број на активни случаи на Ковид-19 од кои најмногу има во Аеродром, Карпош и Центар. Во Аеродром се регистрирани 699 активни случаи, во Карпош...

Cocтoјбaтa нa Koвид-19 во Скопје: Еве вo кoи oпштини најмногу “вpиe”

Од почетокот на епидемијата од коронавирус во Скопје се заразиле 9654 граѓани. Во моментов бројот на активни случаи е 2515. Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во...

Cocтojбaтa нa Koвид-19 пo oпштините во Скопје: Нajгoлeм бpoј aктивни cлyчaи вo Аеродром, Центар и Карпош

Бројот на активни случаи со Ковид-19 во државава изнесува 3996 од кои најголем број – 1802 се во Скопје, покажуваат податоците за состојбата со вирусот, што денеска ги соопшти Министерството за здравство. Најголем број активни случаи по општини во Скопје...

Oд yтpинaвa бeз cтpyja ќe бидaт дeлoви од пeт cкoпcки oпштини

Поради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа денеска без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од општините Гази Баба, Ѓорче Петров, Шуто Оризари, Сопиште и Карпош, соопштуваат од РЦУК – Скопје. Во периодот од 08:15 до 15:30 часот без...

МАКЕДОНИЈА ПРЕД ЦЕЛОСНА БЛОКАДА: Уставен суд нема да поведува постапка по иницијативата за продолжување на мандатот на градоначалниците

 Уставниот суд денеска одлучи да не поведе постапка по двете иницијативи со кои се оспорува членот 35 став од Законот за локална самоуправа, како и членот 16 став 1 од изборниот законик, кој се однесува на рокот на одржување...
- Advertisement -

Latest News

67 годишен маж возел со 3,71 промили алкохол во kрвта

Патролата на сообраќајната полиција во Ариље, зад воланот затекнала 67 годишен возач кој со автомобилот управувал со 3,71 промил...
- Advertisement -