September 28, 2021, 11:40 am

ОСМАНИ

Вистинска убавица: Министерот Османи ја има една од најубавите жени меѓу политичарите

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи поради својата функција е постојано во центарот на вниманието на јавноста, но ретко открива нешто за својот приватен живот. На 30 август 2020 година, Бујар Османи е избран за Министер за надворешни работи на...

Зијадин Села бара ocтaвka од Заев, Димитров и Османи

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зиадин Села, денеска побара оставки од премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров. Тој рече дека бара оставка поради неуспехот на Македонија да почни преговори за...

ОСМАНИ: Исходот од преговорите во наредните часови или денови

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, оцени дека преговорите околу името се во критична фаза, но дека и кај македонската и кај грчката страна има волја и ангажман за затворање на спорот за името. Според него, „разликите се повеќе во...

ОСМАНИ СО ЗАКАНИ ДО ИВАНОВ: Има уште неколку дена можност да го потпише законот,ако не законот ќе си стапи во сила

Вицепремиерот Бујар Османи му даде ултиматум на претседателот Иванов за Законот за употреба на јазици за кој тврди дека ќе може да се применува и без потпишување на указот. Тој има уште неколку дена можност да го потпише законот, ако...

ВЕДНАШ ГО ПРИМЕНИЈА ЗАКОНОТ: Османи и Адеми на албански јазик ја соопштија веста за законот на Фејсбук

Вицепремиерот Бујар Османи и министерот без ресор задолжен за дијаспората Едмонд Адеми на албански јазик ја соопштија веста дека на владина седница поминал Законот за употребата на албанскиот јазик. Вицепремиерот и министер за евроинтеграции Бујар Османи на својот Фејсбук профил...

ОСМАНИ ГО РАЗОБЛИЧУВА ЗАЕВ: Многу скоро албанскиот јазик ќе биде официјален на централно ниво

Албанскиот јазик ќе стане втор службен на централно ниво во Република Македонија, ова во гостување на телевизија Алсат го најави вицепремиерот за евроинтеграции во новата Влада, Бујар Османи. Зоран Заев иако после изборите ретерираше од она што го најави пред...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Cooбpaќajкa вo Тетово: Мoтoциклиcт тeшкo пoвpeдeн oткaкo ce cyдpи co aвтoмoбил…

На 27.09.2021 во 16.10 часот во СВР Тетово било пријавено дека на крстосница од бул.„Илинденска“ и ул.„Никола Тесла“ во...
- Advertisement -spot_img