Архива на ознаки ОСМАНИ

ОСМАНИ: Исходот од преговорите во наредните часови или денови

  • June 8, 2018
  • Коментари
Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, оцени дека преговорите околу името се во критична фаза, но дека и кај македонската и кај грчката страна има волја и ангажман за затворање на спорот за името. Според него, „разликите се повеќе во интерпретацијата на напишаното отколку во генералните принципи што ги искажуваат страните во разговорите“. „Мое чувство […]

ОСМАНИ СО ЗАКАНИ ДО ИВАНОВ: Има уште неколку дена можност да го потпише законот,ако не законот ќе си стапи во сила

  • April 13, 2018
  • Коментари
Вицепремиерот Бујар Османи му даде ултиматум на претседателот Иванов за Законот за употреба на јазици за кој тврди дека ќе може да се применува и без потпишување на указот. Тој има уште неколку дена можност да го потпише законот, ако не го стори тоа ќе остане запаметен во историјата како човек кој не дал никаков […]

ВЕДНАШ ГО ПРИМЕНИЈА ЗАКОНОТ: Османи и Адеми на албански јазик ја соопштија веста за законот на Фејсбук

  • August 5, 2017
  • Коментари
Вицепремиерот Бујар Османи и министерот без ресор задолжен за дијаспората Едмонд Адеми на албански јазик ја соопштија веста дека на владина седница поминал Законот за употребата на албанскиот јазик. Вицепремиерот и министер за евроинтеграции Бујар Османи на својот Фејсбук профил напиша дека предлог законот поминал и дека го содржи знакот на Европската унија, што значи […]

ОСМАНИ ГО РАЗОБЛИЧУВА ЗАЕВ: Многу скоро албанскиот јазик ќе биде официјален на централно ниво

  • June 16, 2017
  • Коментари
Албанскиот јазик ќе стане втор службен на централно ниво во Република Македонија, ова во гостување на телевизија Алсат го најави вицепремиерот за евроинтеграции во новата Влада, Бујар Османи. Зоран Заев иако после изборите ретерираше од она што го најави пред изборите, како што и сега ретерира од ветувањата кои ги даде после изборите и кажа […]