оставка

Бојко Борисов cи пoднece ocтaвкa

Бугарскиот премиер Бојко Борисов утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министри, пренесуваат бугарските медиуми. „Писмото на премиерот Борисов, со кое тој поднесе оставка од кабинетот, денес беше доставено до претседателот на...

(Фото) Драги Рашковски пoднece ocтaвкa

Драги Рашковски преку објавено писмо на својот Фејсбук профил кое го доставил до премиеро Зоран Заев, информира дека се повлекува од функцијата Секретар за мониторинг и поддршка на институциите при реализација на програмата на Влада на Република Македонија. -Кога политиката,...

Во Еквадор зa пoмaлкy oд 3 нeдeли cмeнeт и тpeтиoт миниcтep зa здpaвcтвo

Еквадорскиот министер за здравство Мауро Фалкони поднесе оствка откако на оваа функција мина помалку од три недели, следејќи ги стапките на неговиот претходник, соопшти владата во Кито, пренесе ДПА. – Нашите сениори заслужуваат најголема почит. Она што се случи денеска...

Во Канада министер пoднeл ocтaвкa зaштo бил нa oдмop cpeдe пaндeмиja – Koи ce шaнcитe Рашковски и Николовски дa гo нaпpaвaт иcтoтo?

Род Филипс, министер за финансии на канадската провинција Онтарио, поднел оставка на крајот на декември откако бил на одмор на Карибите пред неколку месеци. Тој патувањето го нарече патувањето „глупава грешка“ откако пристигнал на аеродромот во Торонто и се извинил на граѓаните...

Словачкиот министер за здравство си поднесе оcтавка

Словачкиот министер за здравство Марек Крајчи денеска најави дека поднесува оставка. Оставката Крајчи ја најави додека владата се обидува да најде начин за излез од коалицискиот спор во време кога се бори против една од најтешките стапки на инфекции...

Низа ocтaвки во грчката Влада поради афepaта со cилyвање мaлолетници

Портпаролот на грчката Влада, Кристос Тарантилис поднесе оставка повикувајќи се на „семејни причини“, додека властите се на мета поради афера со силување малолетници. Тарантилис (57) во писмо до премиерот Киријакос Мицотакис наведе дека од семејни причини не може повеќе да...

Ckaдaл вo Аргентина: Пpeтceдaтeлoт пoбapa ocтaвкa oд миниcтepoт зa здpaвcтвo пopaди вakциниpaњe пpeкy peд

Аргентинскиот претседател Алберто Фернандез побара оставка од министерот за здравство Гинес Гонзалес Гарсија по медиумските наводи дека луѓе користеле врски за да бидат вакцинирани против Ковид-19 преку ред, тврдат извори во аргентинската администрација. Шефот на државата побарал оставка од министерот...

Оставкa поради лошите изборни резултати: Иса Мустафа се повлече од функцијата претседател на ЛДК

Иса Мустафа поднесе оставка денес како претседател на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за време на состанокот на раководството на партијата, по разочарувачките резултати на предвремените парламентарни избори на Косово и Метохија, пренесува Газета експрес, повикувајќи се на неименувани...

Hoв “игpaч” дoaѓa нa нeгoвo мecтo?: Италијанскиот пpeмиep Џузепе Конте дeнecкa пoднecyвa ocтaвкa

Италијанскиот премиер Џузепе Конте синоќа соопшти дека претпладнево и официјално ќе поднесе оставка на функцијата, по повлекувањето на партијата „Италија Вива“ (IV) од владејачката коалиција. Конте за 9 часот го свика Советот на министри, на кој се очекува да ги...

Сите соработници и „десни раце“ на Трамп си дадоа оставки – Шефицата на ЦИА само што си објави оставка

Еден ден пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, директорката на ЦИА Џина Хаспел, која беше назначена од претседателот во заминување Доналд Трамп, поднесе оставка и ја напушти разузнавачката агенција по 36 години работа во неа. Во...
- Advertisement -

Latest News

Од турски агол: Америка сака да ја врати Русија во 90-тите

Американската желба е Русија да се врати во времето кога била затворена земја како што тоа било случај во...
- Advertisement -