September 26, 2021, 5:16 pm

ОХРИД

(Видео) Охрид ги живee пocлeднитe дeнoви oд ceзoнaтa – гpaдoт ce пpaзни oд тypиcти

Охрид ги живее последните туристички денови за оваа сезона. Полека но сигурно, градот се празни од туристи, иако, викендов посетители имаше. Голем дел од нив, домашни туристи кои имаат свои станови и престојувалишта во градот. Но, кејот, речиси и...

(Фото) Ќерката на познат охридски бизнисмен се преврте со џипот

Сообраќајна несреќа, во која за среќа нема жртви, вечерва го запре сообраќајот на улицата „Димитар Влахов“ во Охрид, во правец од општината кон чаршијата. Сообраќајот се пренасочува по другите улици. Репортерот на Република јавува дека со црвениот џип мерцедес управувала...

Еднаш месечно бесплатен влез во музеите и историските локалитети во Охрид

Објектите под ингеренција на Националната установа „Завод и Музеј – Охрид” во периодот надвор од туристичката сезона еднаш месечно ќе бидат слободни за посета, односно нема да се наплаќа влез за посетителите. Секој прв ден од месецот во периодот од...

Тешко пoврeден пешак во нeсрeќа во Охрид

На 08.09.2021 година во 20.10 часот на бул.„Туристичка“ во Охрид, патничко возило „Мерцедес“ со охридски регистарски ознаки, управувано од Р.Н.(59) од Охрид, удрило во пешакот В.К.(65) од Охрид. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобила В.К., констатирани во болницата...

Познат идентитетот: Детали од МВР за лицето што вчера се yдaви во Охридското езеро

На 28.08.2021 во 07,30 часот во СВР-Охрид, Б.П.(34) од Скопје пријавил дека во водите од Охридското езеро на ул.„Кеј Македонија" кај малото пристаниште забележал тело. Констатирано е дека се работи за Љ.А.(66) од Охрид. Смрт без видливи повреди на...

Маж пoчинa на Охpидcкиoт aeрoдрoм нeпoсрeдно прeд лeтoт

Маж почина на Охридскиот аеродром непосредно пред летот, објави Охрид1. Според нивните информации мажот бил од струшко, а требало да лета за Швајцарија. Лекарите се обиделе да го реанимираат, но обидите биле безуспешни. Повеќе детали од полицијата подоцна.

Дрaма во Охрид: Турcки држaвјaнин ја нaпaднaл сoпругaта со нoж

Вчера во 20.30 часот во Охрид, полициски службеници од СВР Охрид го лишиле од слобода М.Т.(40) од Р.Турција, со живеалиште во САД, затоа што во 19.00 часот во куќата на родителите на неговата сопруга С.А.(39) од САД, по претходна...

Во ковид-центарот во Охрид xоспитализирани 32 пациенти, 11 се на kислородна поддршка

Во Ковид-центарот во Охрид се сместени 32 лица со коронавирус, од кои 11 се на кислородна поддршка. Според директорот на Општата болница, Горан Балевски, најмладиот пациент има 26 години, a меѓу највозрасните лица од 80-тина години. Балевски вели дека потешка форма...

(Фото) Пендаровски ги дoдeли мeдaлитe нa пoбeдницитe нa 34. Охpидcки пливaчки мapaтoн

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги додели медалите и пехарот на победниците на 34. Охридски пливачки маратон. Францускиот пливач Аксел Рејмонд во машка и француската пливачка Ошан Касињол во женска конкуренција се победници на 34. Охридски пливачки маратон, кој се одржа...

(Видео)Заев го отвори Европскиот куп во далечинско пливање во Охрид

Премиерот Зоран Заев денеска официјално го означи почетокот на „Европскиот куп во далечинско пливање, олимписка дисциплина 10 километри“ во Охрид. На стартот пред „Хотел Метропол“ во водите на Охридското Езеро земаа учество 33 пливачи од 14 земји учеснички меѓу кои...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Анкетите покажуваат: Кандидатите на ВМРО ДПМНЕ во Велес, Илинден, Виница и Сопиште убедливо водат пред кандидатите на СДСМ

Организацијата за граѓански активизам и независност” која се занимава со анализи, истражувања и граѓански активизам, за сопствени потреби направи...
- Advertisement -spot_img