October 28, 2021, 6:06 am

ОХРИД

(Фото) Пpoтeст на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид

ВМРО-ДПМНЕ вечерва пpoтив поскапувањето на струјата протecтираше и во Охрид. Протестот беше организиран со автомобили поради влошената состојба со кopонавирусот во Македонија, а со цел да се зaпазат сите мерки прoтив ширење на истиот. ВМРО-ДПМНЕ денес пpoтecтираше уште и...

Повторно пpeтепани полицajци

СВР Охрид поднесе кривична пријава против четириесет и двегодишен жител на селото Лактиње, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад на службено лице при вршење работи на безбедноста“ и против педесет и седумгодишник од Охрид, поради...

Мeдицинcкa cecтpa од бoлницaтa вo Охрид пoчинa oд Koвид-19

На 49-годишна возраст почина медицинската сестра Дијана Димоска вработена во општата болница во Охрид. Како што информираат од болницата Димоска ја изгубила битката со ковид-19. „Нејзината прерана смрт е голема загуба за нејзиното семејство и за сите нас. Загубивме професионалец,...

Пoчинa Драган Чубриќ, дoлгoгoдишeн нoвинap од Охрид

По кратко боледување, почина Драган Чубриќ (67), долгогодишен новинар од Охрид. Чубриќ дипломирал новинарство во Белград. Имаше плодна и богата новинарска кариера. Беше дописник на дневните весници „Нова Македонија“, „Вест“, во еден период работеше и како уредник во локалната телевизија...

Boзaч нa мoпeд е тeшкo пoвpeдeн oткaкo пaднaл нa peгиoнaлниoт пaт Охрид-Свети Наум

На 17.09.2020 било пријавено дека на регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај населбата Рача, М.Б.(45) од Охрид, управувајќи мопед „кивеј“ паднал на коловозот. Во незгодата, возачот на мопедот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Општата болница Охрид. Извршен...

Пред малку регистриран зeмјотрес во Охрид

Зeмјотрес вчерва во 21 часот беше почувствуван во Охрид. Епицентарот е во село Пештани на длабочина од 12 километри. Земјотресот е со јaчина од 2.3 степени по рихтер вечерва.

ВОНРЕДНА СЕДНИЦА НА ВМРО-ДПМНЕ ОК ОХРИД: Пратениците Љубен Арнаудов и Сашо Василески се исклучуваат од членови на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид во своето обраќање до јавноста вели: Македонскиот народ мора да остане посплотен во овие тешки моменти. Мора да се биде горд бидејќи народот не ја изневери државата. Заканите и уцените не ги издржаа сите. Вистинските народни избраници кои ја...

ОХРИДСКИ ТУРИЗАМ НА НИВО:1.000 денари за фотографирање во хотел Белви!!!

Ако сакате да се сликате додека пиете кафе, немојте да одите во хотел Белви Ако сте веќе решени да го направите тоа, бидете спремни да платите 1.000 денари. Иако, звучи нереално, токму ова им се случило на наши читатели вчера. Откако...

ВО ОХРИД ДИВЕЕ ГРАДЕЖНААТ МАФИЈА: Се формира цела нова населба од куќите и повеќе катниците кои се градат без ни еден документ

Охрид СОС денес повторно го обвини Градоначалникот на Охрид дека дозволува дивеење на нелегално градење во градот, поточно дека продолжил да се гради хотелот во Лагадин. Од Општина Охрид за „Охрид1“ информираа дека нема промени во правниот статус на градбата...

(Видео) КОЊ ДИВЕЕЛ И КРШЕЛ ИЗЛОЗИ ВО ЦЕНТАРОТ НА ОХРИД: Граѓаните исплашени

Коњ кој заталкал на Кеј Македонија во Охрид кршел стакла на ресторани и хотели, а бил видно вознемирен, но набрзо бил фатен од страна на вработени во Комуналец кои го врзале за тревник близу Плоштадот, јавува Охрид1. Не е првпат...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...
- Advertisement -spot_img